Trybunał Konstytucyjny (sygnatura akt: SK 31/10)
orzekł wczoraj, że art. 8 ust. 2 pkt 1
ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych
jest zgodny z
Aktualizacja: 13.07.2012 08:20 Publikacja: 13.07.2012 08:20
Pozbawienie wojskowych prawa do sądu w sprawach dotyczących wyznaczenia i zwolnienia ze stanowiska służbowego jest zgodne z konstytucją
Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Trybunał Konstytucyjny (sygnatura akt: SK 31/10)
orzekł wczoraj, że art. 8 ust. 2 pkt 1
ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych
jest zgodny z
. Chodziło o niemożność zaskarżenia do sądu administracyjnego decyzji o wyznaczeniu stanowiska służbowego w wojsku oraz zwolnieniu z innego stanowiska.
Sprawa dotyczyła żołnierza, któremu rozkaz dowódcy wojsk lądowych wyznaczył na nowe stanowisko służbowe. Żołnierz z takim rozkazem się nie zgodził i odwołał do szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a ten utrzymał go w mocy. Pełnomocnik skarżącego wystąpił więc do ministra obrony narodowej o stwierdzenie nieważności tej decyzji. Minister utrzymał jednak w mocy zaskarżoną decyzję i wskazał, że jest ostateczna. Skarżący zwrócił się więc do WSA ze skargą, którą sąd odrzucił. Skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego również została oddalona. Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego.
Wstępując do wojska, trzeba przystosować się do rządzących nim reguł
– W czasie pokoju decyzje o przeniesieniu mają charakter kadrowy. Polityka kadrowa powinna podlegać zaś weryfikacji organów cywilnych. Inaczej jest w stanie wojny – argumentował Damian Żarnowski, adwokat, pełnomocnik strony.
Skład orzekający uznał, że specyfika służby wojskowej uzasadnia ograniczenie prawa do sądu nawet w czasie pokoju.
– Istota stosunku służbowego oparta jest na podporządkowaniu żołnierza. Jednym z podstawowych jego obowiązków jest wykonywanie rozkazów. Żołnierz zawodowy wstępuje do wojska dobrowolnie i musi się podporządkować jego regułom – uzasadniał sędzia Adam Jamróz.
Trybunał podkreślił, że prawo do sądu jest wprawdzie jednym z podstawowych praw jednostki i jedną z fundamentalnych gwarancji praworządności, ale jego ograniczenie jest w tym wypadku uzasadnione ze względu na zadania sił zbrojnych.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Trybunał Konstytucyjny (sygnatura akt: SK 31/10)
orzekł wczoraj, że art. 8 ust. 2 pkt 1
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Decyzją władz wojskowych Ukrainy generał Ołeksandr Łucenko został odwołany ze stanowiska dowódcy operacyjno-taktycznej grupy „Donieck”. Decyzja została podjęta na tle szybkich postępów wojsk rosyjskich na kierunku pokrowskim w obwodzie donieckim.
Służby będą musiały ujawnić sądowi jakiego narzędzia do inwigilacji użyją i jakie dane pobiorą. Sędziowie - uzasadniać każdą swoją decyzję.
Próbuję zawsze wyciągać pierwszy dłoń do zgody. Staram się też myśleć jak szachista i mam przygotowane inne rozwiązania w przypadku braku kompromisu – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Bogdan Święczkowski, nowy prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
Czy wojsko naprawiło straty poniesione przez mieszkańców kilku wsi koło Malborka, nad którymi z wielką prędkością przeleciał samolot bojowy MiG-29? Są poważne wątpliwości.
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych nad ranem poinformowało o rozpoczęciu operowania wojskowego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej, w związku z rozpoczęciem przez Rosjan zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę.
Dopiero po publikacji w „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Obrony Narodowej obiecuje, że ruszą wypłaty dla właścicieli budynków, które zostały uszkodzone w czasie niskiego przelotu samolotu bojowego MiG-29 w pobliżu Malborka.
W celu zapewnienia minimum ochrony każdemu ze współuprawnionych z udziału, w sytuacji konfliktu między nimi i braku wskazania wspólnego przedstawiciela, każdy ze współuprawnionych powinien mieć możliwość zaskarżenia uchwały, która godzi w jego interesy i jest sprzeczna z umową spółki, dobrymi obyczajami bądź z ustawą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas