Minister finansów przygotował projekt rozporządzenia dotyczącego postępowania w sprawach oświadczeń o stanie majątkowym funkcjonariuszy celnych.
Nowe przepisy wykonawcze stanowią m.in. doprecyzowanie art. 123 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E912D3AE386DE4F05F08B060506E6E45?id=328165]ustawy o Służbie Celnej (DzU z 2009 r. nr 168, poz. 1323 ze zm.)[/link]. Zgodnie z nim funkcjonariusz składa oświadczenie o stanie majątkowym, kiedy nawiązuje stosunek służbowy i kiedy odchodzi ze służby. Rozporządzenie wyjaśnia, że oświadczenie to ma być złożone w dniu nawiązania stosunku służbowego i nie później niż w dniu zwolnienia ze służby określonym w decyzji o zwolnieniu (projektowany § 2 ust. 1 pkt 1 i 2). Funkcjonariusz, od którego kierownik urzędu zażąda złożenia oświadczenia, będzie musiał to zrobić w ciągu 14 dni od dnia otrzymania żądania.
Nowe przepisy, które – jak udało się nam ustalić – trafiły już do Rządowego Centrum Legislacji (RCL), zawierają jednak błąd.
Według Ministerstwa Finansów jest to błąd techniczny. Chodzi o nowy § 5 ust. 1 rozporządzenia. Zgodnie z projektem składane przez celników oświadczenia majątkowe będą analizowane, a analiza ta będzie obejmowała porównanie oświadczenia z tymi złożonymi uprzednio. W uzasadnionych wypadkach treść oświadczenia będzie porównywana z treścią innych informacji, ale jakich – już nie wiadomo, bo przepis nagle się urywa. MF zapewniło nas, że chodzi o informacje zawarte w aktach osobowych i że zapis tej treści znajdował się w pierwotnym tekście rozporządzenia. Stosowny zapis ma się znaleźć w rozporządzeniu przy okazji nanoszenia ewentualnych poprawek, gdy dokument wróci z RCL.
Co ciekawe, rozporządzenie przewiduje również sporządzanie potwierdzenia przeprowadzenia analizy danego oświadczenia. Potwierdzenie to znajdzie się na odrębnej karcie, która będzie trwale dołączana do oświadczenia. Ono zaś w myśl art. 123 ust. 8 ustawy o Służbie Celnej będzie przechowywane przez dziesięć lat.