Ministerstwo Finansów rozesłało do konsultacji społecznych projekt zarządzenia w sprawie zasad dokonywania opisów i wartościowania stanowisk służbowych funkcjonariuszy celnych.

[b]Obowiązek oszacowania struktury tej służby nakłada art. 114 uchwalonej 27 sierpnia 2009 r. ustawy o służbie celnej (podpisana przez prezydenta 18 września i skierowana do publikacji w Dzienniku Ustaw)[/b]. Zarządzenie przewiduje, iż wszystkie stanowiska w Służbie Celnej będą podlegały opisowi i wartościowaniu. Przełożeni przeprowadzą ocenę funkcjonariuszy w terminie wskazanym przez szefa Służby Celnej. W opisach stanowisk wymienią poszczególne zadania realizowane na stanowiskach, kwalifikacje niezbędne do ich piastowania, kategorię, kod stanowiska, jego wartość oraz umiejscowienie w strukturze służby.

Zarządzenie określa kryteria, jakimi należy się kierować, przeprowadzając wartościowanie. Stanowiska kadry kierowniczej zostaną zakwalifikowane pod kątem wykonywanych na nich zadań związanych z organizacją pracy oraz oceną i kontrolą jej wyników. Do kadry średniego szczebla zostaną zakwalifikowane stanowiska ekspertów celnych, radców prawnych czy pełnomocnika do spraw ochrony informacji niejawnych. Te stanowiska zostaną podzielone pod względem samodzielności wykonywania zadań, a także współpracy z innymi organami celnymi, również za granicą. Stanowiska specjalistów zaś to te, na których odbywa się samodzielna realizacja zadań służby na podstawie procedur i wytycznych.