Na wczorajszym posiedzeniu Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o policji (druk nr 387).
– Jej zasadniczym celem jest dostosowanie obowiązujących przepisów do wyroku Trybunału Konstytucyjnego – mówi Michał Seweryński, senator. – W wyroku TK (sygn. akt K 1/08) uznał za niezgodne z konstytucją ograniczenie odchodzącemu ze służby policjantowi wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop oraz dni wolne od służby, do trzech ostatnich lat kalendarzowych. Projekt usuwa to ograniczenie – precyzuje senator.
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop i inne dni wolne przysługiwać ma także policjantowi usuniętemu ze służby dyscyplinarnie, a także zwalnianym ze względu na podejrzenie popełnienia przestępstwa. Jednocześnie takim policjantom przysługuje połowa odprawy.
100 tys. funkcjonariuszy jest obecnie w szeregach policji. Kolejne 20 tys. to pracownicy cywilni
Co do zasady prawa do odprawy nie ma zwalniany z powodu skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo (w tym skarbowe), umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego. Jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach jego rodzina może otrzymać nie więcej niż połowę przysługującej mu odprawy.