Do RPO zgłosił się funkcjonariusz, który uważa, iż art. 115a ustawy o Policji ogranicza prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Obowiązujący mechanizm obliczeń powoduje, że otrzymane świadczenie z tytułu niewykorzystanego urlopu stanowi jedynie ok. 73 proc. wartości uposażenia otrzymywanego podczas urlopu wykorzystywanego w naturze. Dodatkowo funkcjonariusz podnosi, że policjanci mają trudności w zakresie możliwości odbioru dni wolnych.
Kwestionowany przepis przewiduje, iż za każdy ekwiwalent pieniężny za 1 dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego oraz za każde rozpoczęte 8 godzin niewykorzystanego czasu wolnego w wysokości 1/30 części miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym. Podobne rozwiązanie przewiduje rozporządzenie w sprawie ekwiwalentów funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Wątpliwości funkcjonariusza podzielił Rzecznik Praw Obywatelskich. W wystąpieniu do Ministra Spraw Wewnętrznych zastępca RPO Stanisław Trociuk pisze, że stosowanie przelicznika 1/30 uposażenia za 1 dzień niewykorzystanego urlopu faktycznie może ograniczać funkcjonariuszom wyrażone w art. 66 ust. 2 Konstytucji prawo do wypoczynku.
- Rekompensata pieniężna za niewykorzystany urlop powinna być adekwatna do maksymalnych norm czasu – zauważa Trociuk, dodając, iż maksymalne normy czasu pracy (służby) dla policjanta powinny być ustalone w sposób pozwalający na ich wykonanie w ramach 40-godzinnego tygodnia służby, w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym.
Zastępca RPO zwrócił się do szefa MSW o zbadanie przedstawionego problemu i podjęcie stosownej inicjatywy ustawodawczej.