Wynagrodzenia z unijnych dotacji wlicza się do podstawy obliczania trzynastki

Wynagrodzenia wypłacane z unijnych dotacji wlicza się do podstawy obliczania trzynastki dla urzędnika.

Publikacja: 17.07.2015 08:43

Wynagrodzenia z unijnych dotacji wlicza się do podstawy obliczania trzynastki

Foto: 123RF

Eksperci nie mają wątpliwości. Przysługujący pracownikowi samorządowemu dodatek do wynagrodzenia za wykonywanie zadań wynikających z projektu finansowanego ze środków unijnych i finansowany również z tych środków należy uwzględnić przy ustalaniu podstawy wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla tego pracownika.

Liczone jak ekwiwalent

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5 proc. sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego. Ustalając wysokość trzynastki, uwzględnić należy wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Zasady ustalania tego ekwiwalentu określa z kolei rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 8 stycznia 1997 r.

– Według § 6 tego rozporządzenia ekwiwalent za urlop wypoczynkowy (a więc także dodatkowe wynagrodzenie roczne) ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia oraz innych świadczeń ze stosunku pracy – wskazuje Jan Piątkowski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. – Przepis ten wskazuje też świadczenia, których nie bierze się pod uwagę, ale nie ma wśród nich comiesięcznych dodatków wypłacanych pracownikowi za wykonywanie dodatkowych zadań przez pracownika – dodaje.

Z powyższego wynika, że takie dodatki, nawet jeżeli są finansowane z pieniędzy zewnętrznych (dotacja UE), przy ustalaniu wysokości trzynastki należy uwzględnić.

Stanowisko takie potwierdza Arkadiusz Babczuk z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Samorządy płacą

– Źródło finansowania tego dodatku nie ma najmniejszego znaczenia – mówi „Rzeczpospolitej" Arkadiusz Babczuk. – Ważne jest to, czy był on wypłacany stale (periodycznie) i przez kilka miesięcy z rzędu. Gdyby był wypłacany jednorazowo, za wykonanie określonego zadania, sprawa byłaby odmienna – wskazuje Arkadiusz Babczuk.

– Urzędnikom wykonującym dodatkowe zadania związane z realizacją projektów finansowanych ze środków UE z reguły przyznajemy dodatki specjalne, które również są z tych zewnętrznych źródeł finansowane – mówi Jan Grabiec, starosta legionowski. – Były one też uwzględniane przy ustalaniu trzynastki dla takiego pracownika, która obciążała już nasz budżet – dodaje.

Starosta Grabiec wskazuje również, że inaczej by było, gdyby z tymi pracownikami starostwo zawierało np. umowy-zlecenia. Wówczas wynagrodzenie z tej umowy do trzynastki by się nie wliczało.

– Staramy się jednak z różnych względów unikać zawierania umów cywilnoprawnych z urzędnikami starostwa – mówi Jan Grabiec.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora, m.cyrankiewicz@rp.pl

Opinia

Stefan Płażek, adiunkt w Katedrze Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego

Pracodawca może się wyręczać w wypłacaniu wynagrodzenia podmiotami trzecimi. A wynika to wprost z kodeksu cywilnego, który mówi, że dłużnik może się posłużyć – przy wykonywaniu zobowiązania – podmiotami trzecimi. Zresztą jest to dość powszechne zjawisko, że pewne składniki wynagrodzenia pracownika są, w całości bądź w części, finansowane przez inne podmioty niż pracodawca. Przy ustalaniu dodatkowego wynagrodzenia rocznego należy natomiast patrzeć nie na źródło finansowania tych składników (jest to bowiem rzecz drugorzędna), tylko na ich tytuł. Jeżeli zatem będą to składniki traktowane jako element wynagrodzenia ze stosunku pracy, to do dodatkowego wynagrodzenia rocznego będą się one jak najbardziej wliczać.

Eksperci nie mają wątpliwości. Przysługujący pracownikowi samorządowemu dodatek do wynagrodzenia za wykonywanie zadań wynikających z projektu finansowanego ze środków unijnych i finansowany również z tych środków należy uwzględnić przy ustalaniu podstawy wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla tego pracownika.

Liczone jak ekwiwalent

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO