Rada gminy może podjąć taką uchwałę – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I OSK 1482/07).
Po tym wyroku w Krakowie znów może być stosowana, częściowo poprzednio unieważniona, uchwała Rady Miasta z 24 maja 2006 r. w sprawie sprzedaży lokali użytkowych stanowiących własność miasta Krakowa.
Rada podjęła ją na podstawie m.in. art. 34 ust. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przewiduje on, że rada lub sejmik mogą przyznać w drodze uchwały pierwszeństwo w nabywaniu lokali będących własnością samorządu ich najemcom lub dzierżawcom.
W uchwale rada wyraziła zgodę na sprzedaż lokali użytkowych w określonych rejonach Krakowa. Pierwszeństwo w kupowaniu przyznała najemcom, którzy mają umowy na czas nieokreślony i prowadzą działalność w tych lokalach. Uchwałę zaskarżył do sądu mieszkaniec Krakowa Michał R. Twierdził, że ogranicza powszechne prawo do udziału w przetargach na nabycie takiego lokalu. Zamiast pierwokupu wprowadza wyłączność. Uniemożliwia mu kupno lokalu, ponieważ nie jest najemcą.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie podzielił opinię, że została naruszona ustawowa zasada pierwszeństwa i ograniczono prawo powszechnego udziału w przetargach.