Wrocław kandydatem do Europejskiej Stolicy kultury

Wrocław będzie jedną z dwóch Europejskich Stolic Kultury 2016 roku. Drugą - jedno z miast Hiszpanii

Publikacja: 21.06.2011 17:02

fot. Stefan Schlautmann

fot. Stefan Schlautmann

Foto: Flickr

Werdykt ogłoszono podczas konferencji prasowej w Pomarańczarni w Warszawskich Łazienkach. Ogłosił go przewodniczący jury, Austriak Manfred Gaulhofer z Komisji Europejskiej

Polskimi kandydatami do Europejskiej Stolicy Kultury były: Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław;. Na najsłabszej pozycji od początku była Warszawa, ponieważ stolice państw bardzo rzadko otrzymują ten tytuł.

Ostateczną decyzję, wspartą opinią Parlamentu Europejskiego i zaleceniami Komisji Europejskiej, podejmie Rada Unii Europejskiej, w drugim kwartale 2012 roku. Wybierze ona jedno hiszpańskie i jedno polskie miasto jako Europejskie Stolice Kultury.

W Hiszpanii wciąż toczy się rywalizacja. Tamtejsza komisja musi dokonać wyboru pomiędzy Rywalizacja toczy się nadal pomiędzy sześcioma miastami: Burgos, San Sebastián, Las Palmas de Gran Canaria, Kordobą, Segowią i Saragossą.

Polskie miasta będą mogły ponownie kandydować do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury dopiero w 2028 roku.

Zwycięskie miasto otrzyma 1,5 mln euro - to nagroda im. Meliny Mercouri, wybitnej greckiej aktorki, minister kultury i pomysłodawczyni projektu. Laureat konkursu może też liczyć na wielomilionowe inwestycje i zwiększone zainteresowanie turystów.

W 2011 roku Europejskimi Stolicami Kultury są Turku w Finlandii i Tallin w Estonii. W historii konkursu tytuł nosiło jedno polskie miasto - Kraków w 2000 roku. Wtedy, wyjątkowo, funkcję stolic kultury pełniło dziewięć miast europejskich: z czego cztery reprezentowały państwa spoza Unii Europejskiej. Kraków i Praga były przedstawicielami krajów, które miały dopiero przystąpić do wspólnoty.

Dutkiewicz: najważniejsi są ludzie

- Najważniejsze jest to, żeby spełnić oczekiwania ludzi. Najważniejsi są ludzie - powiedział prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz po ogłoszeniu nominacji i pozdrowił pozostałe miasta, które starały się o tytuł. - Projekt Lublina był wspaniały, a Katowice postrzegane były we Wrocławiu jako poważny konkurent, podobnie jak Gdańsk - powiedział.

W skład komisji selekcyjnej wchodziło 13 ekspertów z Polski i Unii Europejskiej. Instytucje Unii Europejskiej wyłoniły siedmiu członków, są to: Elisabeth Vitouch, Andreas Wiesand, Constantin Chirac, Manfred Gaulhofer, Danuta Glondys, Erna Hennicot - Schoepges i Jeremy Isaacs.

W pracach komisji wzięło udział sześciu polskich specjalistów: Joanna Kiliszek, Tadeusz Kowalski, Michał Merczyński, Jacek Purchla, Monika Smoleń i Tadeusz Zielniewicz.

Skomentuj ten artykuł

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
Sądy i trybunały
Sędzia Waldemar Żurek pozwał Polskę. Chce miliona złotych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie