Od dziś obowiązują przepisy kodeksu wyborczego i przepisy wprowadzające kodeks wyborczy, które zawierają ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Jakie? Przede wszystkim osoby te mają uzyskać od wójta wyczerpujące informacje o wyborach. Dzwoniąc do gminy, niepełnosprawny dowie się m.in., gdzie znajdują się dostosowane do jego potrzeb lokale wyborcze i jak dopisać się na listę wyborców w takim obwodzie głosowania. Wójt poinformuje go także o dopuszczalnych formach głosowania.
Nie tylko osobiście
Niepełnosprawny będzie mógł w wyborach głosować nie tylko osobiście, ale także przez pełnomocnika. Całkowicie nowatorskim rozwiązaniem jest możliwość głosowania korespondencyjnego. Warunkiem skorzystania przez wyborcę z tego uprawnienia będzie złożenie w gminie stosownego oświadczenia woli najpóźniej na 21 dni przed głosowaniem.
Osoba uprawniona do korespondencyjnego oddania głosu otrzyma pocztą, najpóźniej na dziesięć dni przed dniem wyborów, przesyłkę z materiałami wyborczymi. Będzie to przesyłka polecona, którą należy odebrać osobiście. Nie będzie dopuszczony odbiór przez domowników.
W skład tych materiałów wejdą karty do głosowania, koperta A, koperta B zaadresowana do
odpowiedniej obwodowej komisji wyborczej wraz z adnotacją, że przesyłka została opłacona (czyli wysłanie koperty będzie dla wyborcy bezpłatne), oraz zaświadczenie o uprawnieniu do głosowania korespondencyjnego. Wyborca będzie umieszczał karty do głosowania w kopercie A, a następnie całość, wraz z zaświadczeniem, w kopercie B i wysyłał to pod adresem komisji wyborczej.