Dotacje dla spółek komunalnych – zasady opodatkowania

Zasady przekazywania dotacji wpływają na to, czy są one zwolnione z opodatkowania, czy obciążone VAT i CIT. Warto więc odpowiednio je uregulować

Publikacja: 31.08.2011 03:30

Dotacje dla spółek komunalnych – zasady opodatkowania

Foto: Rzeczpospolita

Red

Wiele spółek utworzonych przez jednostki samorządowe korzysta z dopłat budżetowych. Z uwagi na niską dochodowość prowadzonej działalności dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw, które świadczą usługi w zakresie transportu publicznego.

Forma, w jakiej transfery te zakontraktowano, ma bezpośredni wpływ na zasady rozliczania CIT. Przyczyną wątpliwości jest różnorodne interpretowanie pojęcia „dotacja”.

Jak uniknąć zapłaty CIT

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 15 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym rekompensata to wszelkie korzyści majątkowe przekazane na rzecz operatora komunikacji miejskiej w związku z prowadzoną przez niego działalnością (o ile spełniono dodatkowo wymogi celowości i źródła pochodzenia, które stawiają art. 50 – 51 tej ustawy)

Dopłaty przede wszystkim muszą wyrównywać poniesione koszty lub utraconą w związku ze stosowaniem preferencyjnych cen biletów dla wybranych grup pasażerów część przychodów.

Katalog dopuszczalnych źródeł finansowania ogranicza się natomiast do wpływów z budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego właściwych dla obszaru, na którym świadczone są usługi transportowe.

Dotacje są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o CIT. Zwolnienie dotyczy dotacji  z  budżetu państwa lub środków samorządu terytorialnego, niezależnie od ich formy i charakteru (jedyny wyjątek dotyczy dopłat do oprocentowania kredytów bankowych).

Stąd kluczowe dla przewoźników komunalnych przy próbach uniknięcia powiększenia podstawy opodatkowania jest udowodnienie, że dopłata jest przekazywana na zasadach przewidzianych w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym. Traktowana jest ona bowiem jako przepis szczegółowy.

Gdy przekazane środki wykraczają poza dozwolone w tej ustawie formy rekompensat, spółka musi ewidencjonować je jako standardową zapłatę za świadczone usługi. Potwierdziła to m.in. łódzka Izba Skarbowa (interpretacja z 19 lipca 2011, IPTPB3/423-38/11-2/KJ).

Istotne szczegóły

Różnice w sposobie przekazania dopłaty mogą doprowadzić do diametralnej zmiany zasad opodatkowania. Przykładem jest przypadek przedsiębiorstwa świadczącego usługi z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi. Porozumienie zawarte między zarządem i lokalnymi władzami regulowało charakter przekazywanych dotacji.

Z uwagi na  to, że całość opłat od klientów pobierały organy gminne, dopłata wyliczana była w wysokości poniesionych przez spółkę kosztów powiększonych o  ustaloną wcześniej marżę zysku. Miała tym samym rekompensować brak bezpośredniego udziału w  przychodach z tytułu gospodarki odpadami.

Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym oczywiście nie miała w tej sytuacji zastosowania. Jednak w opinii Izby Skarbowej w Katowicach (interpretacja z 25 maja 2011, IBPBI/2/423-184/11/BG) otrzymana rekompensata nie jest tożsama z dotacją w rozumieniu prawa podatkowego.

Choć spełniony jest warunek źródła pochodzenia dopłaty, sam transfer nosi znamiona zapłaty za wykonane usługi. Dlatego powinien zostać ujęty w  księgach jako przychód nieobjęty zwolnieniem.

Co z VAT

Przy rozliczaniu dotacji w przedsiębiorstwach komunalnych należy pamiętać o podatku od towarów i usług. Są nim obciążone dopłaty, które bezpośrednio wpływają na wysokość cen oferowanych przez  wykonawcę usługi. Trzeba zatem rozróżnić między rekompensatami o charakterze podmiotowym i przedmiotowym.

Jeżeli samorząd wspiera spółkę bez wydzielenia konkretnej części składowej prowadzonej działalności, tak jak w wypadku wyrównywania strat ponoszonych przez przedsiębiorstwo komunikacyjne, przekazana dopłata zwolniona jest z VAT.

Gdyby jednak wsparcie miało formę dopłaty do każdego sprzedanego biletu, przewoźnik musiałby rozliczyć się z budżetem także z tytułu VAT. Taką interpretację przepisów przedstawia Izba Skarbowa w Poznaniu w piśmie z 18 maja 2011 (ILPP2/443-413/11-2/AD).

 

 

Wiele spółek utworzonych przez jednostki samorządowe korzysta z dopłat budżetowych. Z uwagi na niską dochodowość prowadzonej działalności dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw, które świadczą usługi w zakresie transportu publicznego.

Forma, w jakiej transfery te zakontraktowano, ma bezpośredni wpływ na zasady rozliczania CIT. Przyczyną wątpliwości jest różnorodne interpretowanie pojęcia „dotacja”.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr