Wiele spółek utworzonych przez jednostki samorządowe korzysta z dopłat budżetowych. Z uwagi na niską dochodowość prowadzonej działalności dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw, które świadczą usługi w zakresie transportu publicznego.
Forma, w jakiej transfery te zakontraktowano, ma bezpośredni wpływ na zasady rozliczania CIT. Przyczyną wątpliwości jest różnorodne interpretowanie pojęcia „dotacja”.
Jak uniknąć zapłaty CIT
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 15 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym rekompensata to wszelkie korzyści majątkowe przekazane na rzecz operatora komunikacji miejskiej w związku z prowadzoną przez niego działalnością (o ile spełniono dodatkowo wymogi celowości i źródła pochodzenia, które stawiają art. 50 – 51 tej ustawy)
Dopłaty przede wszystkim muszą wyrównywać poniesione koszty lub utraconą w związku ze stosowaniem preferencyjnych cen biletów dla wybranych grup pasażerów część przychodów.
Katalog dopuszczalnych źródeł finansowania ogranicza się natomiast do wpływów z budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego właściwych dla obszaru, na którym świadczone są usługi transportowe.