Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi odrzucił skargę użytkowników wieczystych w sprawie aktualizacji opłaty rocznej. Zdaniem WSA sądy administracyjne nie są właściwe do rozpoznania spraw toczących się w trybie przepisów art. 78 - 81 ustawy o gospodarce nieruchomościami czyli m.in. do kwestionowania aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego (sygn. akt II SA/Łd 112/12).
Sprawa dotyczyła podwyższenia opłaty rocznej za działkę znajdującą się w użytkowaniu wieczystym małżonków B. Ich kłopoty zaczęły się w 2011 r. po tym jak prezydent miasta wypowiedział im wysokość dotychczasowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Zaproponował też nową w wysokości 1.329,24 zł, która będzie miała obowiązywać od 1 stycznia 2012r.
Podwyżka o 100 proc.
W sierpniu 2011 r. małżonkowie wnieśli o ustalenie, że aktualizacja jest nieuzasadniona i o utrzymanie opłaty w dotychczasowej wysokości. Ewentualnie poprosili o ustalenie, że aktualizacja jest uzasadniona, ale w innej wysokości, która uwzględnia realną wycenę nieruchomości. Małżonkowie podkreślali, że dotychczas z tytułu opłaty rocznej za grunt oddany w im użytkowanie wieczyste uiszczali opłatę w wysokości 639,59 złotych. Nowa opłata wynosi blisko 1400 zł, co stanowi podwyżkę o ponad 100 proc. Wnioskodawcy uważali, że rzeczoznawca zawyżył wycenę nieruchomości. W ich ocenie sam operat szacunkowy został sporządzony nieprawidłowo i zawiera liczne błędy formalne i merytoryczne.
Niestety Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) odmówiło wszczęcia postępowania o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego jest nieuzasadniona. Kolegium uznało, że małżonkowie B. Nie są użytkownikami wieczystymi działki, której zaktualizowano opłatę. Organ odwoławczy zauważył, że w księdze wieczystej jako użytkownik jest wpisana spółka. Co prawda to, że małżonkowie nabyli prawo użytkowania wieczystego od tej działki potwierdza akt notarialny. Jednak w ocenie SKO przeniesienie prawa użytkowania wieczystego wymaga nie tylko zawarcia umowy w formie aktu notarialnego ale także wpisu w księdze wieczystej. Oba te wymagania muszą być spełnione kumulatywnie. Skutek przeniesienia prawa użytkowania wieczystego następuje dopiero na podstawie konstytutywnego wpisu dokonanego w księdze wieczystej. Wpis konstytutywny oznacza, że powstanie określonego prawa i jego przejście na nabywcę uzależnione zostało od dokonania wpisu w księdze wieczystej. Analiza aktualnej treści księgi wieczystej urządzonej dla spornej nieruchomości, jednoznacznie wskazuje, że małżonkowie B. nie tylko nie są wpisani jako użytkownicy wieczyści, ale nawet nie złożyli wniosku o aktualizację.
To sprawa cywilna
Małżonkowie wnieśli skargę, ale WSA w Łodzi ją odrzucił. Powodem nie było jednak to, że skarżący nie są wpisani do księgi wieczystej. W jego ocenie w sprawie aktualizacji opłaty za użytkowanie wieczyste w ogóle nie jest dopuszczalna skarga do sądu administracyjnego.