Do zmian w składach rad gmin, rad powiatów i sejmików województw kadencji 2010 – 2014 mają zastosowanie przepisy ordynacji wyborczej, a nie kodeks wyborczy.
Naczelny Sąd Administracyjny ustalił, że wygaśnięcie mandatu wskutek utraty prawa wybieralności lub pisemnego zrzeczenia się mandatu przez radnego wybranego na kadencję 2010 – 2014 stwierdza właściwy organ stanowiący samorządu, a nie komisarz wyborczy. Mimo to sprawa wciąż budzi wątpliwości.
Które przepisy
Uzmysłowił je m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 15 listopada 2011 r. (sygn. II SA/Ol 751/11). Rozpatrując skargę radnego rady powiatu, sąd zajął stanowisko, że – nie wdając się w prawne szczegóły – w tego rodzaju sprawach rozstrzygające są nowe przepisy – obowiązującego od 1 sierpnia 2011 r. kodeksu wyborczego, a nie ordynacji wyborczej.
NSA nie zaakceptował tej interpretacji. W wyroku z 25 kwietnia 2012 r. (sygn. II OSK 304/12) stwierdził, że kodeks wyborczy stosuje się dopiero do wyborów zarządzonych po jego wejściu w życie. Do tych zarządzonych wcześniej mają zastosowanie dotychczasowe przepisy, czyli ordynacja wyborcza.
Mimo tego rozstrzygającego, jakby się wydawało, orzeczenia NSA na wokandzie tego sądu stanęła 29 czerwca 2012 r. kolejna sprawa. Wojewoda warmińsko-mazurski zakwestionował skargą kasacyjną wyrok WSA w Olsztynie (sygn. II SA/Ol 84/ 12). Chodziło o uchwałę Rady Miejskiej w Elblągu stwierdzającą wygaśnięcie mandatu radnej Elżbiety G., wybranej na posła do Sejmu. Jako podstawę prawną rada powołała ordynację wyborczą do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz art. 16 ust. 1 i 2 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – przepisy wprowadzające kodeks wyborczy.