Tak uważa rzecznik praw obywatelskich. Skierował on do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z ustawą zasadniczą jednego z przepisów kodeksu wyborczego. Chodzi o art. 492 § 1 pkt 6. Uniemożliwia on osobom z niepełnosprawnością sprawowanie funkcji w organach władzy lokalnej. Zdaniem rzecznika w demokratycznym państwie prawa niedopuszczalna jest sytuacja, w której część obywateli ma bierne prawo wyborcze jedynie pozornie.

Ponadto zaskarżony przepis utwierdza w społeczeństwie stereotyp osób z niepełnosprawnością jako niezdolnych do aktywnego udziału w życiu publicznym i politycznym.

Wniosek do TK przygotowano na skutek skargi, która trafiła do rzecznika od osoby poruszającej się o kuli i mającej orzeczenie z wpisem: „trwała niezdolność do pracy". Chciała ona w wyborach samorządowych w 2010 r. ubiegać się o urząd wójta.

Podczas rejestracji komitetu wyborczego została poinformowana, że gdyby wygrała wybory, należałoby wygasić jej mandat w pierwszym dniu urzędowania ze względu na orzeczenie o niepełnosprawności.

Według rzecznika takie uregulowanie nie obowiązuje w razie sprawowania innych funkcji publicznych. Dlatego przepis ten łamie konstytucję.