Właścicielka sklepu spożywczo-przemysłowego złożyła w urzędzie miejskim w Kietrzu (woj. opolskie) wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianej pracownicy.
Burmistrz odmówił, ponieważ kobieta podpisała umowę z młodocianą sprzedawczynią 1 lipca, podczas gdy – jak wynika z § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (DzU z 1996 r. nr 60, poz. 278) – powinna ją zawrzeć w terminie przyjęć kandydatów do szkół, czyli 1 września.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję burmistrza, argumentując, że młodociana, ucząc się zawodu w sklepie, była uczennicą zasadniczej szkoły zawodowej, a więc umowa powinna być zawarta w terminie przyjęć kandydatów do tej szkoły, tj. od 1 września.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu orzekł, że zarówno burmistrz, jak i SKO się mylą (sygnatura akt: II SA/Op 462/12). Sąd wskazał, że rzeczywiście w myśl rozporządzenia umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego zawiera pracodawca z młodocianym w terminie przyjęć kandydatów do zasadniczych szkół zawodowych, jednak 1 września jest dniem rozpoczęcia zajęć w szkole, a nie dniem przyjęcia kandydatów do szkoły.
Tę kwestię reguluje rozporządzenie ministra edukacji z 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (DzU nr 26, poz. 232 ze zm.). To kurator oświaty ustala terminy rekrutacji, on także określa terminy składania dokumentów do szkół. Burmistrz powinien zatem oceniać termin podpisania umowy o zatrudnieniu na przyuczenie właśnie na podstawie zarządzenia kuratora – zauważył WSA w Opolu.