Zwierzęta - koszty odławiania bezdomnych psów

Rada gminy nie może zobowiązać właścicieli odłowionych psów, którzy odbierają swojego pupila ze schroniska, do zwracania kosztów odłowienia, transportu, czy leczenia zwierzaka

Publikacja: 06.04.2013 10:01

Program ochrony zwierząt gminy uchwalają co roku do 31 marca

Program ochrony zwierząt gminy uchwalają co roku do 31 marca

Foto: sxc.hu

Rada gminy Muszyna uchwaliła program opieki nad zwierzętami. Zapisano w nim, że właściciele i osoby pod opieką których pozostawały odłowione zwierzęta będą mogły je odebrać ze schroniska dla zwierząt, po uiszczeniu kosztów związanych z: odłowieniem i transportem; utrzymaniem; leczeniem; innymi niezbędnymi zabiegami.

Podobne postanowienia znalazły się także w programie opieki nad zwierzętami uchwalonym przez radę gminy Pleśnia.

Postanowienia obydwu uchwał zakwestionował wojewoda małopolski (rozstrzygnięcia nadzorcze z 28 marca 2013 r., sygnatura akt WN-II.4131.1.7.2013 oraz WN-II.4131.1.8.2013).

W przekazanych wojewodzie wyjaśnieniach burmistrz gminy Muszyna stwierdził, że gmina nie może ponosić kosztów związanych z odławianiem i transportem, utrzymaniem, leczeniem i innymi niezbędnymi zabiegami, w przypadku gdy zwierze posiada właściciela, albowiem obowiązek ten właśnie na właścicielu spoczywa.

Natomiast wójt gminy Pleśnia podkreślił, że pokrywanie w/w kosztów przez gminę byłoby sprzeczne z zasadami prawidłowej gospodarki finansowej środkami publicznymi. Powstają one bowiem w związku z zaniedbaniem przez właściciela (opiekuna) zwierzęcia obowiązku sprawowania bieżącej opieki nad odłowionym psem, czy kotem.

Argumenty te wojewody nie przekonały.

- Zgodnie z treścią art. 11a ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt rada gminy określa w drodze uchwały program opieki nad bezdomnymi zwierzętami - mówi Mirosław Chrapusta, radca prawny i dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Program ten obejmuje zaś: zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt; opiekę nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie; odławianie bezdomnych zwierząt; obligatoryjną sterylizację albo kastrację zwierząt w schroniskach dla zwierząt;  poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt; usypianie ślepych miotów; wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich; zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt - wymienia radca prawny.

Ponadto w treści programu wskazać należy wysokość środków finansowych przeznaczonych na jego realizację oraz sposób wydatkowania tych kosztów.

- Stosownie do treści art. 11a ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gminy - mówi Mirosław Chrapusta. - Natomiast naczelną zasadą prawa administracyjnego jest zakaz domniemania kompetencji, co oznacza, że normy kompetencyjne powinny być interpretowane w sposób ścisły i literalny, a dokonywanie wykładni rozszerzającej tych norm oraz wprowadzanie kompetencji w drodze analogii jest zakazane - dodaje radca prawny.

Z powyższych względów wojewoda małopolski uznał, że wprowadzenie do gminnego programu ochrony zwierząt przepisów zobowiązujących właściciela odłowionego zwierzęcia do pokrycia kosztów związanych z odłowieniem, transportem, utrzymaniem w schronisku oraz związanych z leczeniem zwierzaka stanowi przekroczenie delegacji ustawowej. W tym miejscu wojewoda przytacza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 15 marca 2007 r., w którym sąd podkreślił, że przyznana radzie gminy kompetencja nie oznacza dowolności. Podejmując uchwałę w oparciu o upoważnienie zawarte w ustawie organ stanowiący gminy musi ściśle działać na podstawie i w granicach tego upoważnienia (sygnatura akt II SA/Wr 521/06).

W konsekwencji wojewoda małopolski zakwestionowane przepisy uchwał podjętych przez rady Muszyny i Pleśni uchylił.

- Zwrot kosztów odłowienia, transportu, utrzymania w schronisku, leczenia i innych niezbędnych zabiegów należy do materii prawa cywilnego i wykracza poza ramy gminnego programu opieki nad zwierzętami - kwituje Mirosław Chrapusta, radca prawny.

Rada gminy Muszyna uchwaliła program opieki nad zwierzętami. Zapisano w nim, że właściciele i osoby pod opieką których pozostawały odłowione zwierzęta będą mogły je odebrać ze schroniska dla zwierząt, po uiszczeniu kosztów związanych z: odłowieniem i transportem; utrzymaniem; leczeniem; innymi niezbędnymi zabiegami.

Podobne postanowienia znalazły się także w programie opieki nad zwierzętami uchwalonym przez radę gminy Pleśnia.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne