Rada gminy Dobrcz podjęła uchwałę w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy w latach 2013-2018.
Dokonując analizy tej organ nadzoru stwierdził, że nie wyczerpuje ona materii określonej w art. 21 ust. 3 ustawy, zawiera także uregulowania sprzeczne z przepisami powszechnie obowiązującymi. W konsekwencji konieczne stało się stwierdzenie nieważności tego aktu (rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody kujawsko-pomorskiego z 15 listopada 2013 r., sygn. akt 84/2013).
W szczególności za sprzeczne z ustawą o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz o zmianie Kodeksu cywilnego uznał wojewoda przepisy uchwały stwierdzające, że prawo ubiegania się o najem lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy uzależnione jest od posiadania zameldowania na terenie gminy Dobrocz.
- Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej należy do zadań własnych gminy – mówi Zbigniew Ostrowski, wicewojewoda kujawsko-pomorski.
Pojęcie wspólnoty samorządowej zostało zdefiniowane w art. 16 ust. 1 Konstytucji RP, z którego wynika, że tworzy ją z mocy prawa ogół mieszkańców jednostek zasadniczego podziału terytorialnego, w tym przypadku gminy.