W Kłodawie rada gminy nie zgodziła się na zmianę warunków pracy i płacy swojej radnej. Taką uchwałę podjęto po rozpatrzeniu wniosku urzędu marszałkowskiego w Zielonej Górze o wyrażenie zgody na zmianę warunków pracy i płacy radnej gminy zatrudnionej w urzędzie marszałkowskim na stanowisku głównego specjalisty ds. kontroli infrastruktury społecznej.
Chodziło o to, że w wypadku tej pracownicy wygasł dodatek funkcyjny. Zgodnie z obowiązującym regulaminem wynagradzania urzędu marszałkowskiego dodatek funkcyjny przysługuje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem.
W związku z tym, że zmieniono charakter pracy, którą ma wykonywać radna, dodatek funkcyjny – w ocenie pracodawcy – stał się nieuzasadniony.
Wojewoda lubuski unieważnił decyzję rady gminy, gdyż ta – jego zdaniem – jedynie pobieżnie zapoznała się z wnioskiem urzędu marszałkowskiego.
Z uzasadnienia uchwały oraz z pisma przesłanego przez wójta Kłodawy wynika, że rada oparła się jedynie na dwóch dokumentach, mianowicie na piśmie urzędu marszałkowskiego oraz wyjaśnieniach samej radnej.