Wojewoda zachodniopomorski uchylił zarządzenie burmistrza Nowego Warpna w sprawie wydania przepisów porządkowych: Regulaminu miejsca wykorzystywanego do kąpieli nad jeziorem Nowowarpieńskim (rozstrzygnięcie nadzorcze z 25 lipca 2014 r., sygn. NK-3.4131.269.2014.KD).
- Wydanie przepisów porządkowych stało się konieczne z uwagi na liczne wybryki chuligańskie zakłócające porządek, spokój i bezpieczeństwo publiczne na terenie plaży oraz promenady w Nowym Warpnie – przekonywał Mirosław Tokarski, zastępca burmistrza Nowego Warpna.
Te argumenty wojewody nie przekonały. Stwierdził on natomiast, że zarządzenie wydane zostało z naruszeniem obowiązujących przepisów prawa. W szczególności zaś art. 40 ust. 2 pkt 3 i art. 40 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie z przytoczonym przepisem w zakresie nieuregulowanym w odrębnych ustawach lub innych przepisach powszechnie obowiązujących rada gminy może wydawać przepisy porządkowe, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego (art. 40 ust. 3). Natomiast art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym, w przypadku niecierpiącym zwłoki przepisy porządkowe może wydawać wójt w formie zarządzenia.
Jak natomiast wynika z orzecznictwa sądów administracyjnych przepisy stanowiące upoważnienie dla organów gminy do wydawania przepisów porządkowych nie podlegają wykładni rozszerzającej, co oznacza, że mogą być wydawane tylko w wyjątkowych, ściśle określonych okolicznościach (wyrok NSA z 11 lipca 2006 r., sygn. II GSK 68/06).
Przypadek niecierpiący zwłoki, to sytuacja faktyczna, w której zagrożone są określone dobra, a niewydanie przepisów porządkowych może spowodować ich jakikolwiek uszczerbek.