Zobowiązania pieniężne wynikające z zawartych umów przechodzą na spadkobierców. Umorzenie jest dla nich przysporzeniem majątkowym, dlatego gmina powinna wystawić im informację PIT-8C. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy.
Wystąpił o nią zakład gospodarki mieszkaniowej, który prowadzi postępowania w sprawie umarzania należności po zmarłych najemcach lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Kieruje się uchwałą Rady Miasta w sprawie określenia zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny. Postępowanie kończy się umorzeniem należności, po którym zakład wystawia PIT-8C. Jest to informacja m.in. o przychodach z innych źródeł.
Zakład jeden egzemplarz wysyła do urzędu skarbowego, drugi zaś pozostawia w swojej dokumentacji (z uwagi na to, że dotyczy osoby, która już nie żyje).
Zdaniem izby skarbowej to błędne postępowanie. Informacja PIT-8C powinna być wystawiona, ale nie na zmarłą osobę. Umorzenie długu spadkodawcy, który istnieje nadal mimo jego śmierci, stanowi bowiem przysporzenie nie dla zmarłego, ale jego spadkobiercy. Po jego stronie powstaje przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy o PIT.
Osoba, która otrzymała nieodpłatne świadczenie, musi wykazać jego wartość w rocznym PIT