Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych opublikowała raport z kontroli zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego: Przestrzeganie ustawowych limitów zadłużenia i jego spłaty.
Wynika z niego, że główną przyczyną rosnącego poziomu zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego w latach 2007 – 2013 była absorbcja środków zagranicznych, głównie z Unii Europejskiej.
– Skala pozyskiwanych środków prowadziła częstokroć do sytuacji, w której jednostki samorządu terytorialnego zdobywały się w przeciągu dwóch – trzech lat na wysiłek inwestycyjny, który – mając na względzie ich potencjał ekonomiczny i finansowy – powinien być rozłożony na okres dwu lub trzykrotnie dłuższy – czytamy w raporcie KR RIO.
Efektem dążenia JST do jak najszybszego zaspokojenia potrzeb społecznych w zakresie infrastruktury technicznej było właśnie rosnące zadłużenie.
Jego największy przyrost nastąpił w latach 2010 – 2011. Wówczas to liczba jednostek, których zadłużenie przekroczyło granicę 60 proc. dochodów wzrosła z 70 do 135. Liczba nadmiernie zadłużonych bardzo szybko zaczęła spadać i pod koniec 2012 r. takich samorządów było 95.