Z informacji CBA
Wojewoda wydał zarządzenie zastępcze, którym stwierdził wygaśnięcie mandatu burmistrza miasta z powodu naruszenia ustawowego zakazu łączenia funkcji burmistrza z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Urzędnik wyjaśnił, że dyrektor delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował go, iż kontrola CBA udowodniła pełnienie przez burmistrza równocześnie funkcji wiceprezesa ludowego klubu sportowego. Taki stan rzeczy był niezgodny z przepisami ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne i trwał nieprzerwanie przez trzy lata.
Wojewoda przypomniał, że burmistrzowie w okresie pełnienia funkcji nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Osoba wybrana na stanowisko burmistrza, musi zaprzestać wykonywania takiej funkcji lub prowadzenia działalności gospodarczej w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia ślubowania oraz załączenia do pierwszego oświadczenia majątkowego informacji o zaprzestaniu prowadzenia tej działalności.
Jako, że burmistrz, pomimo ciążącego na nim obowiązku, nie zrezygnował w terminie z wykonywania funkcji wiceprezesa ludowego klubu sportowego, naruszył tym porządek prawny, co, musiało spowodować wygaśnięcie mandatu burmistrza. Wojewoda dodał, że za gospodarczym charakterem działalności klubu przemawiał zarówno jego statut jak i ustalenia kontroli skarbowej. Burmistrz zarządzając działalnością gospodarczą klubu, naruszał ustawowy zakaz, bez względu na to, czy czynił to na własny rachunek, czy też nie. Również przeznaczenie dochodów z prowadzenia działalności gospodarczej na cele statutowe, nie zmieniało charakteru takiej działalności.
Tylko figurant
Burmistrz zaskarżył rozstrzygnięcie nadzorcze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Jego zdaniem, organ błędnie ocenił stan faktyczny. Tak naprawdę prowadzona przez klub sportowy działalność nie była działalnością gospodarczą, gdyż nie posiadała cech charakterystycznych, tj. zorganizowania oraz ciągłości. Sprzedaż biletów na wydarzenia sportowe odbywała się okazjonalnie, a wpłaty otrzymywane, z tytułu dystrybucji biletów, pożytkowane były wyłącznie na cele statutowe, w tym koszty organizacji zawodów.