Rada Miasta w Poznaniu uchwaliła plan, w którym wprowadziła zakaz lokowania na części działek obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 100 mkw.
Zakaz ten zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu spółka będąca użytkownikiem wieczystym działki objętej zakazem. Prowadziła na niej obiekt usługowo-handlowy o powierzchni 1475 mkw. W skardze zarzuciła, że plan drastycznie ogranicza możliwość wykonywania przysługującego jej prawa użytkowania wieczystego. Nie respektuje bowiem dotychczasowego przeznaczenia nieruchomości. Plan nie dopuszcza też przebudowy, remontu czy innych robót budowlanych w istniejących obiektach handlowych.
W odpowiedzi rada miasta stwierdziła, że ma prawo do władczego uregulowania przeznaczenia terenów objętych planem.
Podobnego zdania był WSA. Uznał, że skarga spółki jest bezzasadna. Wprowadzony zakaz mieścił się w granicach władztwa planistycznego. Ustalenia planu zabezpieczają obszar przed niekorzystnymi dla ładu przestrzennego działaniami inwestycyjnymi.
Plan wprowadza dopuszczalny limit powierzchni sprzedaży dla wszystkich obiektów handlowych. Ograniczenie to nie narusza więc zasady równości i w równym stopniu obciąża właścicieli i użytkowników wieczystych innych nieruchomości.