Miasto może zakazać rozbudowy obiektów handlowych

Miasto ma prawo ograniczyć w miejscowym planie powierzchnię sprzedaży w obiektach handlowych.

Publikacja: 16.10.2015 09:10

Miasto może zakazać rozbudowy obiektów handlowych

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Rada Miasta w Poznaniu uchwaliła plan, w którym wprowadziła zakaz lokowania na części działek obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 100 mkw.

Zakaz ten zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu spółka będąca użytkownikiem wieczystym działki objętej zakazem. Prowadziła na niej obiekt usługowo-handlowy o powierzchni 1475 mkw. W skardze zarzuciła, że plan drastycznie ogranicza możliwość wykonywania przysługującego jej prawa użytkowania wieczystego. Nie respektuje bowiem dotychczasowego przeznaczenia nieruchomości. Plan nie dopuszcza też przebudowy, remontu czy innych robót budowlanych w istniejących obiektach handlowych.

W odpowiedzi rada miasta stwierdziła, że ma prawo do władczego uregulowania przeznaczenia terenów objętych planem.

Podobnego zdania był WSA. Uznał, że skarga spółki jest bezzasadna. Wprowadzony zakaz mieścił się w granicach władztwa planistycznego. Ustalenia planu zabezpieczają obszar przed niekorzystnymi dla ładu przestrzennego działaniami inwestycyjnymi.

Plan wprowadza dopuszczalny limit powierzchni sprzedaży dla wszystkich obiektów handlowych. Ograniczenie to nie narusza więc zasady równości i w równym stopniu obciąża właścicieli i użytkowników wieczystych innych nieruchomości.

Rozmieszczenie obiektów handlowych – w przekonaniu WSA – wpływa na sposób zagospodarowania terenu. Docelowo jest on przeznaczony pod jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe oraz proste usługi typu przedszkola, żłobki etc. WSA podkreślił, że inne postanowienia planu, których spółka nie kwestionuje, dopuszczają lokalizację budynków usługowych, których gabaryty zróżnicowane są w zależności od wielkości działki.

Właściciel i użytkownik wieczysty, który uważa się za poszkodowanego z powodu uchwalenia planu, ma zawsze prawo skorzystać z art. 36 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z nim, jeżeli plan (lub zmiany do niego) utrudnia lub uniemożliwia korzystanie z nieruchomości zgodnie z jej dotychczasowym przeznaczeniem, właściciel (użytkownik wieczysty) może wystąpić do gminy z roszczeniem o odszkodowanie za poniesioną szkodę albo żądać wykupienia prze gminę nieruchomości w całości (lub w części).

sygnatura akt: II SA/Po 646/15

Nieruchomości
NSA wydał kluczowy wyrok ws. zamku w Stobnicy
Sądy i trybunały
Barbara Piwnik: Niedopuszczalne nadużywanie wyłączenia sędziego
Praca, Emerytury i renty
13. emerytura nie dla wszystkich seniorów. Te grupy nie otrzymają świadczenia
Prawo karne
Prokuratura ujawniła przyczynę śmierci Barbary Skrzypek
Prawo drogowe
Będzie pułapka na łamiących zakaz prowadzenia aut. Może złamać wiele karier
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i trybunały
Sędzia od lat nie pisze uzasadnień wyroków. Resort Bodnara reaguje
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń