W środę NSA oddalił skargę kasacyjną na unieważnienie uchwały samorządu gminy Zakopane.
W czerwcu 2018 r. radni Zakopanego podjęli uchwałę dotyczącą zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie miasta. Wynikało z niej, że takie punkty nie mogą być zlokalizowane w odległości mniejszej niż 50 m od obiektów chronionych, konkretnie tj. kultu religijnego czyli kościołów.
Uchwałę do sądu zaskarżył wojewoda małopolski. Wskazał m.in., że jest niezgodna z art. 12 ust. 7 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Nie uwzględnia bowiem przyjętej przez miasto strategii rozwiązywania problemów społecznych, której celem było ograniczenie sprzedaży alkoholu w pobliżu przedszkoli, szkół, DPS oraz obiektów kultu religijnego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie unieważnił uchwałę. Co prawda zgodził się, że gmina ma pewną swobodę w stanowieniu norm wynikającą z delegowania uprawnień do samodzielnego określenia zasad usytuowania na jej terenie miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, jednak ograniczoną m.in. celami, które przepisy prawa miejscowego dotyczące tego zagadnienia powinny spełniać. A nie jest dopuszczalne takie ich określenie, zwłaszcza co do usytuowania względem miejsc chronionych, które nie wynika z założeń gminnego programu profilaktyki, czy też jest z nim sprzeczne.
Przegraną samorządowców przypieczętował NSA. Bezpośrednim powodem był sposób sporządzenia skargi kasacyjnej, ale sąd odniósł się też do meritum. Zwrócił uwagę na art. 12 ust. 7 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. I jak tłumaczył sędzia NSA Wojciech Kręcisz, w świetle tej regulacji uchwały podejmowane na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi muszą uwzględniać to, co wynika z lokalnego programu profilaktyki, w zakresie odnoszącym się m.in. do usytuowania miejsc, w których miałby być udostępniany alkohol.