Komisarz wyborczy w Zamościu odrzucił wniosek mieszkańców powiatu hrubieszowskiego o referendum ws. skrócenia kadencji rady powiatu. Stwierdził, że inicjatorzy referendum nie podołali obowiązkom z ustawy o referendum lokalnym. Wprawdzie zebrali wymaganą liczbę podpisów, ale nie ogłosili w prasie codziennej ogólnodostępnej w powiecie przedmiotu zamierzanego referendum. Ustawa zobowiązuje inicjatora referendum do zawiadomienia mieszkańców o referendum i jego przedmiocie. W powiecie i województwie następuje to przez ogłoszenie w prasie codziennej ogólnodostępnej lokalnie. W ogłoszeniu ma być pytanie referendalne i uzasadnienie odwołania.
Pełnomocnik inicjatora referendum przedstawił publikacje zamieszczone w tygodniku – czasopiśmie wydawanym raz w tygodniu. Zabrakło też pytania referendalnego i uzasadnienia wniosku o odwołanie rady. Ogłoszenie w lokalnym dzienniku ukazało się po terminie. W konsekwencji komisarz wyborczy postanowił odrzucić wniosek.
W skardze na to postanowienie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie inicjatorzy stwierdzili, że spełnili ustawowy warunek powiadomienia mieszkańców o zamiarze przeprowadzenia referendum. Wskazywano, że na terenie powiatu nie jest wydawana codzienna ogólnodostępna prasa, więc o inicjatywie referendalnej informowano przez media społecznościowe.
Czytaj więcej:
Komisarz utrzymywał, że anons w internecie nie zastąpi publikacji w prasie.