- W obecnym stanie prawnym nie ma możliwości udzielenia dofinansowania likwidacji barier architektonicznych w budynkach samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – poinformował Krzysztof Kosiński, zastępca dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
To odpowiedź na apel Związku Powiatów Polskich skierowany do resortu pracy o podjęcie działań zmierzających do uruchomienia, w ramach środków będących w dyspozycji PFRON, programu dedykowanego administracji publicznej, skierowanego na likwidację barier architektonicznych w budynkach zajmowanych na potrzeby m.in. urzędów gmin, starostw powiatowych, czy urzędów marszałkowskich.
-Wiele urzędów administracji samorządowej mieści się w budynkach liczących sobie kilkadziesiąt lub nawet kilkaset lat, objętych jest opieką konserwatora zabytków –wyjaśnia Marek Wójcik . Nakłady konieczne do dostosowania tych budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych przekraczają finansowe możliwości samorządów -zaznacza.
Osoby niepełnosprawne są zarówno klientami jak i pracownikami urzędów administracji publicznej.
Od 26 listopada 2011 r. w ustawie o pracownikach samorządowych wprowadzano zasadę pierwszeństwa w zatrudnieniu na stanowiskach urzędniczych osób niepełnosprawnych. -Jednocześnie z uwagi na to, że nabór jest prowadzony w formule otwartej, a kandydat do pracy nie jest kierowany za pośrednictwem powiatowego urzędu pracy, samorządy nie mają możliwości skorzystania z możliwości zwrotu kosztów adaptacji pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych –mówi Marek Wójcik. - Zwróciliśmy się więc z prośbą o podjęcie starań zmierzających do wsparcia samorządów terytorialnych w pozyskaniu środków na adaptację budynków administracji publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Możliwość przygotowania tego typu programu sygnalizował w 2011 roku Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych -dodaje.