W mieszkaniach chronionych ma być prowadzona nauka samodzielności życiowej i pełnienia ról społecznych. Pomoc w przemieszczaniu się i wykonywaniu czynności w życiu codziennym powinna być świadczona przynajmniej przez trzy godziny dziennie.
Takie regulacje przewiduje podpisane właśnie przez ministra pracy i polityki społecznej rozporządzenie w sprawie mieszkań chronionych.
– Do tej pory nie było wiadomo, jak ma przebiegać opieka nad lokatorami . Regulacja ustawowa była bardzo lakoniczna – mówi prof. Piotr Błędowski z Instytutu Gospodarstwa Społecznego SGH.
Prawo do mieszkania chronionego można przyznać osobie, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje pomocy w codziennym życiu, ale nie wymaga stałej opieki. Zgodnie z nowym rozporządzeniem pracownik socjalny, psycholog, terapeuta, asystent niepełnosprawnego powinni zagospodarować jej czas wolny i kontakty społeczne.
Rodzaj i zakres wsparcia będą uzgadniane już przy skierowaniu do pobytu w takim mieszkaniu. Przynajmniej raz na trzy miesiące sytuacja lokatora będzie oceniana i w razie potrzeby program usamodzielniania lub program wspierania będzie zmieniany.