Projekt rozporządzenia o parku krajobrazowym trzeba konsultować z właściwymi gminami

Wojewoda wydał rozporządzenie, w którym opisał na nowo granice istniejącego parku krajobrazowego. Nie konsultował tego z gminami, bo uznał, że nie wydaje nowego rozporządzenia, tylko dostosowuje obecne do nowej ustawy. WSA stwierdził, że zawsze trzeba uzgadniać z gminami rozporządzenie dotyczące parku krajobrazowego

Publikacja: 15.05.2012 13:12

Projekt rozporządzenia o parku krajobrazowym trzeba konsultować z właściwymi gminami

Projekt rozporządzenia o parku krajobrazowym trzeba konsultować z właściwymi gminami

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Wojewoda wydał rozporządzenie w 2008 roku w sprawie parku krajobrazowego, w którym określił obszar parku i określił cele ochrony na terenie parku. W uzasadnieniu rozporządzenia wskazano, że wydane rozporządzenie jedynie dostosowuje zapisy dotyczące istniejącego parku krajobrazowego do regulacji zawartych w znowelizowanej ustawie o ochronie przyrody.

Dokonano ponownego obliczenia powierzchni parku krajobrazowego na terenie województwa z zastosowaniem nowoczesnych technik komputerowych.

Projekt rozporządzenia w sprawie utworzenia, zmiany granic lub likwidacji parku krajobrazowego wymaga uzgodnienia z gminami

Zdaniem wojewody w związku z tym, że rozporządzenie nie dotyczy utworzenia, zmiany granic lub likwidacji parku krajobrazowego, nie wymaga ono uzgodnienia z właściwymi miejscowo radami gmin. Projekt rozporządzenia został zaopiniowany przez Wojewódzką Radę Ochrony Przyrody.

Rozporządzenie zaskarżył prokurator. Zakwestionował stanowisko wojewody, że rozporządzenie nie dotyczy utworzenia, czy zmiany granic parku krajobrazowego - co uzasadnia zwolnienie wojewody z obowiązku uzgadniania projektu rozporządzenia z właściwymi radami gmin.

Prokurator stwierdził, że nie ma w prawie czegoś takiego jak "dostosowanie" aktu normatywnego do zmian w porządku prawnym.

Wojewoda powtórzył, że rozporządzenie nie tworzy nowej formy ochrony przyrody, a jedynie opisuje nową wartość powierzchni określonej przy pomocy bardziej precyzyjnych sposobów, nie zmieniając granic parku. Nie wymaga więc uzgodnienia z radami gmin, co winno być dokonywane w sprawach utworzenia, zmiany granic lub likwidacji parku krajobrazowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. wskazał przede wszystkim, że ustawodawca nie przewidział możliwości zwolnienia organu wydającego rozporządzenie z procedury przyjęcia rozporządzenia, a więc także w konieczności konsultowania z gminami.

Sąd w uzasadnieniu przywołał stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2007 r., w którym NSA stwierdził, że wprowadzenie nowego rozporządzenia w sprawie parku krajobrazowego (obszaru chronionego krajobrazu) - w związku z wejściem w życie ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody - wymaga uzgodnienia z właściwymi radami gmin.

WSA ustalił także, że wbrew twierdzeniom wojewody zmieniono jednak granice parku. Obszar parku został znacznie zmniejszony jeśli chodzi o ogólną powierzchnię, a zwiększony co do powierzchni na terenie jednego województwa. Dodatkowo w obu rozporządzeniach opis przebiegu granic parku krajobrazowego jest różny. Oba rozporządzenia posługują się inną metodologią. Uchylane rozporządzenie - za zasadę przyjmuje opis terenu (rów, droga, skrzyżowanie itd.), a nowe używa numeracji działek. Te zatem nieprawidłowości, czyli inne powierzchnie i inny opis przebieg granic - są równoznaczne ze zmianą granic parku – orzekł sąd.

WSA stwierdził w wyroku ((sygnatura akt: II SA/Go 207/12)) nieważność zaskarżonego aktu wydanego przez wojewodę.

Od 1 sierpnia 2009 r. to sejmik województwa, a nie wojewoda jest właściwy w sprawach tworzenia i likwidacji parków krajobrazowych. Art. 16. punkt 4. ustawy o ochronie przyrody stanowi: projekt uchwały sejmiku województwa w sprawie utworzenia, zmiany granic lub likwidacji parku krajobrazowego wymaga uzgodnienia z właściwą miejscowo radą gminy oraz właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem