Gminny BIP zdradził sędziom kiedy radny ślubował

Radny ma trzy miesiące na rezygnację z prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego. Jeżeli nie zaprzestanie jej wykonywania – traci mandat. Ten trzy miesięczny termin liczy się od dnia złożenia ślubowania przez radnego.

Publikacja: 18.06.2013 18:25

Termin na zaprzestanie prowadzenia działalności z wykorzystaniem mienia komunalnego nie podlega prze

Termin na zaprzestanie prowadzenia działalności z wykorzystaniem mienia komunalnego nie podlega przedłużeniu ani przywróceniu

Foto: www.sxc.hu

Zakaz wykonywania działalności gospodarczej przez radnego gminy, z wykorzystaniem majątku komunalnego gminy, w której ten uzyskał mandat wynika z przepisów ustawy o samorządzie gminnym. Jeżeli osoba wybrana na radnego działalność taką prowadzi, to w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia ślubowania powinna z jej wykonywania zrezygnować. W przeciwnym razie traci mandat.

Potwierdza to m.in. wyrok Warszawskiego Sądu Administracyjnego z 25 września 2012 r., (sygn. akt II SA/Wa 1544/12).

W orzeczeniu tym WSA w Warszawie podkreślił, że art. 24f ust. 1a ustawy o samorządzie gminnym nakłada na radnego obowiązek zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania. Tylko w tym terminie skarżący mógł więc zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego, jeżeli jego wolą było zachowanie mandatu radnego. Zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej w terminie późniejszym nie niweluje negatywnych dla skarżącego skutków, jakie wynikają z powyższego przepisu. Przepis ten nie przewiduje bowiem żadnych odstępstw w postaci przedłużenia bądź przywrócenia określonego w nim terminu do zaprzestania przez radnego prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego.

W związku z tym, że skarżący w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania nie zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego, to koniecznym było wydanie przez radę gminy uchwały stwierdzającej wygaśnięcie jego mandatu.

Skargę kasacyjną od tego wyroku wniósł do Naczelnego Sądu Administracyjnego radny. Podniósł w niej m.in. zarzut, że w aktach sprawy brak jest informacji dotyczącej daty złożenia przez niego ślubowania, a zatem niewyjaśniona została kwestia rozpoczęcia biegu terminu określonego w art. 24f ust. 1a ustawy o samorządzie gminnym.

Jednak NSA wątpliwości tych nie podzielił.

W orzeczeniu z 25 kwietnia 2013 r. (sygn. akt II OSK 556/13)

oddalającym skargę kasacyjną radnego podniósł, że

w Biuletynie Informacji Publicznej dostępnym na stronie internetowej gminy, której skarżący jest radnym, znajduje się Protokół z I sesji Rady Miasta M., która odbyła się w 10 grudnia 2010 r. Z protokołu tego wynika, że punkt trzeci porządku obrad stanowiło złożenie ślubowania przez wymienionych w tym punkcie radnych, w tym i skarżącego.

- Bezsporne jest zatem, że datą złożenia ślubowania przez skarżącego jest 10 grudnia 2010 r. Informacja ta jest powszechnie dostępna, a zatem dołączenie powyższego protokołu do akt sprawy nie było konieczne – uzasadniał Arkadiusz Despot – Mładanowicz, sędzia NSA, sprawozdawca w sprawie.

Praca, Emerytury i renty
Czy liceum i studia wliczają się do emerytury?
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Spadki i darowizny
Kto dziedziczy po bracie kawalerze lub niezamężnej siostrze?
Podatki
PIT: 12 zamiast 32 proc. dla większej liczby osób? O to postulują sami skarbowcy
Nieruchomości
Jak blisko granicy działki sąsiada można sadzić drzewa? Oto co mówi prawo
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Nieruchomości
Łatwiejsza legalizacja samowoli budowlanej? Jest pomysł zespołu Brzoski
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście