Mieszkańcy gminy zaopiniują budżet

Obligatoryjnemu wysłuchaniu publicznemu mają podlegać projekty uchwał rady w sprawach statutu gminy, planu jej rozwoju, a także budżetu.

Publikacja: 23.09.2013 10:49

Prezydencki projekt ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego trafił pod obrady Sejmu.Generalnie zakłada on wprowadzenie większej przejrzystości w stanowieniu lokalnego prawa.

Projekty uchwał podejmowanych przez rady gmin czy powiatów mają być podawane do publicznej wiadomości  poprzez ich publikację w Biuletynie Informacji Publicznej. Mieszkańcy zyskają także prawo do zgłaszania uwag  do tych projektów.

Zasadą ma być też, że uchwały rady gminy  czy powiatu będą podejmowane w głosowaniach imiennych.

Zgodnie z opracowanym przez prezydenckich ekspertów projektem organy stanowiące gmin i powiatów mają zyskać profesjonalną obsługę, a także środki finansowe na korzystanie z zewnętrznych opinii i ekspertów.

– Obecnie rada gminy nie ma żadnego upoważnienia do nakładania obowiązków na któregokolwiek z pracowników gminy ani do wydawania poleceń osobom, dla których pracodawcą jest wójt – wyjaśnia Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. – Nie jest również uprawniona do zobowiązania wójta, by wydawał polecenia określonej treści swoim pracownikom – dodaje.

W sytuacjach konfliktowych, gdy między wójtem a radą występuje silny rozdźwięk, może to doprowadzić do paraliżu organu stanowiącego gminy.

Prezydencki projekt proponuje więc, aby obsługę rady nadal prowadzili   pracownicy urzędu gminy, jednak za pośrednictwem jednostki organizacyjnej urzędu (biura rady), której pracownicy merytorycznie podlegaliby wyłącznie przewodniczącemu rady. Czynności z dziedziny prawa pracy ich dotyczące wymagałyby opinii przewodniczącego rady.

– Przepis stanowiący, że rada sama określa standardy i wymagania kwalifikacyjne pracowników biura obsługi rady, oceniam negatywnie – mówi Stefan Płażek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Przede wszystkim propozycja ta pozostaje w sprzeczności z przepisami kodeksu pracy i ustawy o pracownikach samorządowych – wyjaśnia ekspert. – Poza tym, czy trzeba podpowiadać wójtom aż tak szczegółowe rozwiązania organizacyjne? Przecież ten może uznać, że lepszym lub tańszym rozwiązaniem będzie zewnętrzna obsługa rady.

Prezydencki projekt ustawy przewiduje też możliwość delegowania radnych (gminnych czy powiatowych) na szkolenia związane z wykonywaniem mandatu. Pracodawca radnego  ma natomiast zyskać   prawo zaskarżania do sądu administracyjnego uchwały odmawiającej zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym.

etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”