Do opłaty targowej nie może mieć zastosowania zawarta w art. 86 ust. 7b ustawy o VAT konstrukcja procentowego odliczania podatku naliczonego – zdecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim (sygnatura akt: I SA/Go 564/13).
Początek sprawie dał wniosek gminy o wydanie interpretacji. Buduje targowisko, a wydatki są dokumentowane przez wykonawców na fakturach z wykazywanymi na nich kwotami VAT naliczonego. Gmina wprowadzi na targowisku, obok opłaty targowej, tzw. opłatę rezerwacyjną. Obie będą pobierane od każdego handlarza korzystającego ze stoiska. Za odpłatne udostępnianie miejsc targowych (w związku z pobieraniem opłaty rezerwacyjnej) gmina będzie wystawiała faktury VAT.
Zapytała, czy będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki inwestycyjne związane z budową targowiska. Zdaniem gminy, ma takie prawo.
Inaczej uważał dyrektor izby skarbowej. Stwierdził, że gminie nie będzie przysługiwało pełne prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony. Może ona odliczać podatek związany z wydatkami według udziału procentowego.
Gmina nie zgodziła się i złożyła skargę do sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że fiskus się myli.