Reklama
Rozwiń

Asystent nauczyciela to pracownik samorządowy

Związkowcy chcą, by inspekcja pracy sprawdziła, czy wspierający nauczyciela są prawidłowo wynagradzani.

Aktualizacja: 23.12.2014 09:10 Publikacja: 23.12.2014 08:14

Asystent nauczyciela to pracownik samorządowy

Foto: www.sxc.hu

Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił do głównego inspektora pracy z wnioskiem o nowelizację rozporządzenia dotyczącego wynagradzania pracowników samorządowych. Inspektor miałby zainicjować dopisanie asystenta nauczyciela do wykazu stanowisk pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w szkołach samorządowych. Dzięki temu zostałaby ustalona dolna granica jego zarobków. Górną określa ustawa o systemie oświaty. Asystent nie może zarabiać więcej niż nauczyciel dyplomowany.

Inspekcja, a także rzecznik praw obywatelskich podzielają stanowisko związku, że asystenci nauczyciela mają status pracowników samorządowych.

– Status tej grupy pracowników określają w sposób jednolity przepisy o pracownikach samorządowych, przy czym zasady wynagradzania reguluje rozporządzenie – podkreśla Leszek Zając, zastępca głównego inspektora pracy.

Sprzeczne interpretacje

Stanowisko głównego inspektora pracy i rzecznika jest sprzeczne z interpretacją Ministerstwa Pracy. Jego eksperci stoją na stanowisku, że żadnej zmiany rozporządzenia nie trzeba, bo asystentów zatrudnia się na zasadach określonych w kodeksie pracy. Mogą więc otrzymywać pensję minimalną.

Przepisy o asystentach są niejednoznaczne – uważa rzecznik praw obywatelskich

– Przepisy są niespójne i niejednoznaczne – podkreśla Stanisław Trociuk, zastępca rzecznika praw obywatelskich, w piśmie do minister edukacji.

Skoro jednak inspekcja pracy stoi na stanowisku, że asystenci maja status pracownika samorządowego, Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się, by inspektorzy skontrolowali szkoły.

– Powinni sprawdzić, czy otrzymują oni zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych dodatek za wieloletnią pracę, nagrodę jubileuszową, odprawę w związku z przejściem na emeryturę lub rentę czy też dodatkowe wynagrodzenie roczne – mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Samorządy bezkarne

Wszystko wskazuje jednak na to, że samorządy, które łamią prawo, pozostaną na razie bezkarne.

– Aktualnie Państwowa Inspekcja Pracy nie planuje podjęcia działań kontrolnych dotyczących przestrzegania prawa pracy przy zatrudnianiu asystentów nauczyciela – mówi Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy głównego inspektora pracy.

Do tej pory kontrole takie nie były przeprowadzane.

Pomoc dla sześciolatka

Asystent nauczyciela to pomysł Platformy Obywatelskiej na zmniejszenie obaw rodziców sześciolatków przed posłaniem dziecka do szkoły. Asystenci muszą mieć wykształcenie co najmniej takie samo jak nauczyciele uczący w danej szkole oraz przygotowanie pedagogiczne.

Zgodnie z prawem samorządy mogą zatrudniać ich od września w szkołach podstawowych, w klasach nauczania początkowego. Zadaniem asystentów ma być wspieranie nauczyciela prowadzącego zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze lub zajęcia świetlicowe.

Na razie niewiele szkół zdecydowało się na asystentów, ale w przyszłości takie osoby mają być zatrudniane częściej.

Jeśli w trakcie roku szkolnego do klasy dołączą nowi uczniowie, aż jej liczebność przekroczy 27, nauczycielowi trzeba będzie zapewnić wsparcie. Takie rozwiązanie znalazło się w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty, nad którą pracują posłowie.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono