O ile zatem niezłożenie przez radnego, wójta czy starostę oświadczenia majątkowego do 30 kwietnia 2015 r. nie spowoduje automatycznej utraty mandatu i stanowiska, o tyle niedochowanie tego drugiego, 14-dniowego wyznaczonego terminu wiąże się już z taką konsekwencją.
W tym miejscu warto przypomnieć, komu oświadczenie majątkowe składają zobowiązani. W przypadku wójtów (burmistrzów i prezydentów miast), a także przewodniczących gminnych rad ta osobą jest wojewoda. Wojewodzie swoje oświadczenie majątkowe przekazują też starosta i marszałek województwa, a także przewodniczący rady powiatu i sejmiku województwa.
Radni wszystkich szczebli samorządu terytorialnego swe oświadczenia majątkowe składają odpowiednio na ręce przewodniczącego rady (gminy, powiatu) oraz sejmiku województwa. Pozostali zobowiązani do złożenia oświadczeń majątkowych (m.in. skarbnik, sekretarz, zastępca wójta, członkowie zarządu powiatu i województwa) swoje oświadczenia majątkowe składają odpowiednio: wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta), staroście albo marszałkowi województwa.
Właściwa forma
Zobowiązany do złożenia oświadczenia majątkowego w dodatkowym, wyznaczonym, terminie wypełni swój obowiązek, jeżeli oświadczenie nada listem poleconym nawet ostatniego dnia, w którym termin ten upływa. Oznacza to, że do zachowania tego dodatkowego terminu nie jest konieczne, aby oświadczenie majątkowe dotarło do adresata najpóźniej ostatniego dnia, w którym wyznaczony termin upływa. Ponieważ ustawodawca nie określił, w jakiej formie oświadczenie majątkowe należy przesłać do adresata, należy przyjąć, że można je złożyć także drogą elektroniczną.
Niezłożenie oświadczenia majątkowego mimo upływu dodatkowego wyznaczonego terminu ma swoje konsekwencje. W przypadku radnych wszystkich szczebli jednostek samorządu terytorialnego, a także wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) karą za niezłożenie oświadczenia majątkowego w terminie jest wygaśnięcie mandatu.
Wydaje się jednak, że sankcji tej nie będzie można zastosować w sytuacji, w której niezłożenie oświadczenia w terminie przez radnego czy też wójta jest niezawinione. Również dlatego, że zgodnie z przepisami kodeksu pracy podstawą odpowiedzialności pracownika, a zatem i wójta, jest wyłącznie wina.