Nie. Pracownik służby cywilnej nie musi uzyskiwać zgody na rozpoczęcie aplikacji radcowskiej. Od tego jednak czy taką zgodę będzie posiadał zależą jego uprawnienia. Zgodnie z art. 34 ustawy o radcach prawnych pracownikowi wpisanemu na listę aplikantów radcowskich, który uzyskał zgodę pracodawcy na odbywanie tej aplikacji, przysługuje zwolnienie od pracy w celu uczestniczenia w obowiązkowych zajęciach szkoleniowych z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Pracownikowi wpisanemu na listę aplikantów radcowskich, który nie uzyskał zgody pracodawcy na odbywanie takiej aplikacji też przysługuje zwolnienie od pracy w celu uczestniczenia w obowiązkowych zajęciach szkoleniowych, ale już bez zachowania prawa do wynagrodzenia.
Każdy pracownik natomiast (bez względu od tego czy pracodawca wyraził zgodę na jego naukę) ma prawo do urlopu płatnego w wysokości 80 proc. wynagrodzenia, w wymiarze 30 dni kalendarzowych, na przygotowanie się do egzaminu radcowskiego. A także do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu uczestniczenia w egzaminie wstępnym i radcowskim.
Dodatkowo ustawa o służbie cywilnej przyznaje dyrektorowi generalnemu urzędu prawo do sfinansowania, w całości lub w części, kosztów uczestnictwa członka korpusu sc w szkoleniach i zajęciach innych niż przewidziane dla służby cywilnej. Może to, zatem dotyczyć także kosztów aplikacji radcowskiej. Z tym, że zgodnie z przepisami zgoda dyrektora generalnego na pokrycie przez urząd tych kosztów może być podjęta tylko w wyjątkowych przypadkach.
Jak wskazuje prof. Jacek Jagielski (Ustawa o służbie cywilnej Komentarz Lexis Nexis Warszawa 2010 r.) te wyjątkowe przypadki obejmują sytuacje o charakterze szczególnym występujące przede wszystkim po stronie członków korpusu sc, ale także związane z potrzebami urzędu i jego możliwościami finansowymi. Wyjątkowy przypadek dotyczyć może, zatem np. pokrycia kosztów studiów podyplomowych członka korpusu sc, który nie jest w stanie sam sfinansować swojej nauki, a który z punktu widzenia urzędu jest bardzo potrzebnym pracownikiem.
podstawa prawna: art. 34 ustawy z 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 233)
podstawa prawna: art. 109 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tekst jedn. DzU z 2014 r. poz. 1111 ze zm.).
podstawa prawna: art. 1031 – art.103[6] ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 2014 r. poz. 1502 ze zm.)
podstawa prawna: art. 106- 109 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tekst jedn. DzU z 2014 r. poz. 1111 ze zm.)
podstawa prawna: rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 24 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków organizowania i prowadzenia szkoleń w służbie cywilnej (DzU z 2015 r. poz. 960).
Co mówi prawo
Art. 1032 kodeksu pracy
§ 1. Urlop szkoleniowy, o którym mowa w art. 1031 § 2 pkt 1, przysługuje w wymiarze:
1) 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
2) 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,
3) 6 dni –dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
4) 21 dni w ostatnim roku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
§ 2. Urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.