Wystarczy, że zdadzą państwowy egzamin na doradcę podatkowego i zostaną wpisani na listę osób uprawnionych do wykonywania tego zawodu. To może być dobry sposób obejścia egzaminu na inspektora kontroli skarbowej, który do tej pory zdawali tylko nieliczni.
[srodtytul]Niekonkurencyjne otwarcie[/srodtytul]
Taką możliwość daje uchwalona przez Sejm 20 maja 2010 r., a przygotowana przez rząd nowelizacja [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C3AD6E28FE92AB641598F06257AFF433?id=172008]ustawy o kontroli skarbowej[/link]. A dokładnie ust. 1a dodany do obowiązującego art. 39 ustawy.
Zgodnie z nim inspektorem będzie mogła zostać również osoba zatrudniona w jednostkach organizacyjnych kontroli skarbowej, która jest wpisana na listę doradców podatkowych, jeżeli spełnia warunki, o których mowa w art. 39 ust. 1 pkt 1 – 4 ustawy o kontroli skarbowej. Mianowicie posiada wyłącznie obywatelstwo polskie i korzysta w pełni z praw cywilnych i obywatelskich, ma nienaganną opinię i nie była karana za przestępstwo z winy umyślnej. Ponadto ma wyższe wykształcenie prawnicze, ekonomiczne lub inne wyższe o specjalności przydatnej do kontroli skarbowej oraz jest zatrudniona w jednostkach organizacyjnych kontroli skarbowej i ma co najmniej pięcioletni staż pracy w organach administracji podatkowej albo trzyletnią praktykę w jednostkach organizacyjnych kontroli skarbowej.
Według Ministerstwa Finansów, które jest autorem zmiany, dodany ust. 1a stanowi otwarcie kontroli skarbowej dla osób zatrudnionych w skarbówce lub w administracji podatkowej, posiadających uprawnienia doradcy podatkowego. Co więcej, według ministerstwa „proponowane rozwiązanie stanowi dla kontroli skarbowej szansę pozyskania przygotowanej merytorycznie i posiadającej odpowiednie doświadczenie kadry pracowników, zapewniając im w zamian stabilne zatrudnienie na stanowisku inspektora kontroli skarbowej oraz możliwość awansu na najwyższe stanowiska w kontroli skarbowej – dyrektorów urzędów kontroli skarbowej”. W uzasadnieniu do projektu ustawy MF twierdzi wręcz, że ta zmiana przepisu będzie motywowała do pozostania w skarbówce osób tam zatrudnionych. Brak zaś takich rozwiązań może spowodować odpływ kadry do sektora prywatnych.