- Strona wniosła podanie o wznowienie postępowania zakończonego ostateczną decyzją, ale nie podała podstawy wznowienia. Czy w takim przypadku organ powinien odmówić wznowienia postępowania?
Czytaj także: Postępowanie administracyjne: wycofanie żądania strony skutkuje umorzeniem
Nie.
Podstawy do wznowienia postępowania zakończonego ostateczną decyzją określono w art. 145-145b kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.). Strona wnosi podanie o wznowienie do organu, który wydał w sprawie decyzję w I instancji, przy czym zasadą jest, że powinno to nastąpić w terminie miesiąca od dnia, w którym dowiedziała się o okoliczności stanowiącej podstawę do wznowienia (por. art. 148 k.p.a.).
Wznowienie następuje w drodze postanowienia, które stanowi podstawę do przeprowadzenia przez właściwy organ postępowania co do przyczyn wznowienia oraz co do rozstrzygnięcia istoty sprawy (art. 149 § 1-2 k.p.a.). Zasadą jest, że organem właściwym w tych sprawach jest organ, który wydał w sprawie decyzję w ostatniej instancji (por. art. 150 k.p.a.). Dopiero pozytywna ocena dopuszczalności wznowienia, zakończona postanowieniem o wznowieniu, pozwala na przejście do drugiej fazy, czyli do postępowania rozpoznawczego.
Przyjmuje się, że jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości dotyczące istnienia podstawy wznowienia i trzeba zbadać sprawę w tym zakresie, należy wydać postanowienia o wznowieniu, którego przedmiotem będzie wyjaśnienie, czy występuje podstawa do wznowienia (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 8 lipca 1997 r., sygn. SA/RZ 606/96, LEX nr 30346). Do podania o wznowienie ma zastosowanie art. 63 § 2 k.p.a., który stanowi, że podanie powinno zawierać m.in. żądanie.