Przeniesienie członka korpusu służby cywilnej (s.c.) może odbywać się w ramach tego samego urzędu, ale także między urzędami i to nie zawsze w tej samej miejscowości. Możliwe jest też przeniesienie poza służbę cywilną. Przy czym co do zasady przeniesienia z inicjatywy pracodawcy bez konieczności uzyskiwania zgody osoby zainteresowanej dotyczyć mogą tylko urzędników tej służby. Tylko oni, jako ci bardziej dyspozycyjni, muszą się liczyć z „przymusową" zmianą stanowiska czy miejsca pracy.
Pracownicy mają w tej sprawie więcej do powiedzenia. Mogą zostać przeniesieni do innego urzędu, także w innej miejscowości wyłącznie na swój wniosek albo jeśli wyrażą na to zgodę. W ramach tego samego urzędu pracodawca może im natomiast powierzyć inną pracę na podstawie art. 42 § 4 kodeksu pracy albo zmienić stanowisko poprzez wręczenie wypowiedzenia zmieniającego na ogólnych zasadach.
W obrębie tej samej instytucji
Najmniej kłopotliwe, bo odbywające się bez zmiany pracodawcy, jest przeniesienie urzędnika s.c. na inne stanowisko w tym samym urzędzie. Jeśli jest to bowiem uzasadnione potrzebami urzędu, dyrektor generalny może w każdym czasie przenieść urzędnika na inne stanowisko w tym samym urzędzie w tej samej miejscowości, uwzględniając jego przygotowanie zawodowe. Tak wynika z art. 62 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej usc).
Przepis ten posługuje się sformułowaniem „w każdym czasie", a więc nawet z dnia na dzień. I może to być przeniesienie na stałe.
Oceniając, czy nowe stanowisko będzie zgodne z przygotowaniem zawodowym urzędnika s.c., dyrektor generalny powinien wziąć pod uwagę jego aktualne wykształcenie, kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe, również te zdobyte już po mianowaniu. Nowe stanowisko nie musi być jednak tak samo opłacane. Zgodnie bowiem z art. 62 ust. 2 usc przeniesiony urzędnik zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, jeżeli było ono wyższe od przysługującego na nowym stanowisku, przez okres trzech miesięcy następujących po miesiącu, w którym został przeniesiony na nowe stanowisko. Oznacza to, że po upływie tego okresu jego pensja może być obniżona i wypłacana w wysokości przypisanej do nowego miejsca pracy. Wysokość dodatku służby cywilnej pozostaje jednak bez zmian.