Ocenie okresowej podlegają urzędnicy służby cywilnej oraz pracownicy tej służby zatrudnieni na podstawie umów na czas nieokreślony. Co do zasady przeprowadza ją bezpośredni przełożony członka korpusu służby cywilnej. Wyjątkiem są niektóre wyższe stanowiska w służbie cywilnej, wymienione w art. 81 ust. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej: usc). (>patrz tabela)
Ocena okresowa dotyczy wykonywania przez członka korpusu służby cywilnej (dalej: s.c.) obowiązków wynikających z opisu zajmowanego przez niego stanowiska pracy. Sporządza się ją na piśmie i niezwłocznie zapoznaje z nią osobę ocenianą. Jej wynik może być przez ocenianego przyjęty lub zakwestionowany poprzez wniesienie sprzeciwu czy w dalszej kolejności odwołanie do sądu pracy.
Fakt, że ustawodawca przewidział możliwość weryfikacji ocen okresowych, należy ocenić pozytywnie. Od wyniku oceny okresowej zależy bowiem kariera zawodowa zarówno urzędnika, jak i pracownika służby cywilnej, choć tylko w przypadku tego pierwszego ustawa wymaga określonego sposobu postępowania (awans w przypadku pozytywnej oceny i zwolnienie z pracy w przypadku ocen negatywnych). Brak szczegółowego trybu postępowania w tym zakresie sprawia jednak, że pewne kwestie budzą wątpliwości. Niejednolite orzecznictwo też nie ułatwia członkom korpusu s.c. życia.
Pozytywna ocena
Ewentualny awans urzędnika służby cywilnej po otrzymaniu pozytywnej oceny, o którym mowa w ustawie o służbie cywilnej, to awans płacowy. Zgodnie bowiem z art. 89 usc urzędnik służby cywilnej po otrzymaniu pozytywnej oceny okresowej może otrzymać kolejny stopień służbowy, jeżeli ocena ta będzie zawierała umotywowany wniosek bezpośredniego przełożonego o jego przyznanie. A wyższy stopień służbowy to wyższy dodatek służby cywilnej, ponieważ z każdym stopniem wiąże się inny mnożnik kwoty bazowej (jej wysokość określa ustawa budżetowa). Przyznanie wyższego stopnia służbowego urzędnikowi s.c. zależy w tym przypadku od decyzji dyrektora generalnego urzędu, który może lub nie taki stopień ocenianemu urzędnikowi nadać.
Jednak już dwie kolejne następujące po sobie pozytywne oceny okresowe na jednym z dwóch najwyższych poziomów przewidzianych w skali ocen, obligują go do przyznania urzędnikowi kolejnego stopnia służbowego i to bez zbędnej zwłoki. Ma na to bowiem tylko 30 dni od dnia zapoznania urzędnika służby cywilnej z oceną okresową.