Reklama
Rozwiń

Postępowanie administracyjne: w dokumencie musi się znaleźć rozstrzygnięcie o istocie sprawy

Aby dane pismo organu mogło być uznane za decyzję, musi zawierać co najmniej: oznaczenie organu, wskazanie strony lub stron, rozstrzygnięcie i podpis. Wyrażany jest pogląd, że decyzja bez podpisu jest nieważna.

Publikacja: 13.08.2019 05:50

Postępowanie administracyjne: w dokumencie musi się znaleźć rozstrzygnięcie o istocie sprawy

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek

Elementy, jakie powinna zawierać decyzja, określa art. 107 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.). Są to: oznaczenie organu, data wydania, oznaczenie strony lub stron, powołanie podstawy prawnej, rozstrzygnięcie, uzasadnienie faktyczne i prawne, pouczenie, czy i w jakim trybie od decyzji służy odwołanie oraz o prawie do zrzeczenia się odwołania i  skutkach tego zrzeczenia się, a także podpis – z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego pracownika organu upoważnionego do wydania decyzji (jeżeli decyzja została wydana w formie dokumentu elektronicznego, to kwalifikowany podpis elektroniczny). W przypadku decyzji, w stosunku do której może być wniesione powództwo do sądu powszechnego, sprzeciw od decyzji lub skarga do sądu administracyjnego, należy zawrzeć w niej pouczenie o dopuszczalności skorzystania z tego środka oraz wysokości pobieranej od niego opłaty bądź wpisu, jeżeli mają stały charakter, albo podstawie do wyliczenia opłaty lub wpisu o charakterze stosunkowym, a także możliwości ubiegania się przez stronę o zwolnienie od kosztów albo przyznanie prawa pomocy.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama