Kwoty przychodów i dochodów osiągniętych z gospodarstwa rolnego określa się zgodnie z przepisami o podatku rolnym i o podatku leśnym, gdyż dochody z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego nie podlegają ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W oświadczeniu majątkowym należy także podać informacje o innych posiadanych nieruchomościach. Jako inne nieruchomości należy ujawnić wszystkie te, które nie mieszczą się w kategoriach: dom, mieszkanie, gospodarstwo rolne. Mogą to być: grunty niezabudowane, grunty gospodarcze i leśne niewchodzące w skład gospodarstwa rolnego, nieużytki, działki rekreacyjne i inne.
- Czy do corocznego oświadczenia majątkowego należy wpisać środki zgromadzone w otwartym funduszu emerytalnym oraz składki zewidencjonowane na subkoncie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?
Nie.
Podstawą prawną składania oświadczeń majątkowych przez samorządowców są przepisy ustaw: o samorządzie gminnym, o samorządzie powiatowym oraz o samorządzie województwa. Wszystkie zawierają zamknięty katalog informacji, które w oświadczeniu majątkowym powinny się znaleźć. Środki zgromadzone w OFE czy na subkontach ZUS nie zostały w nim uwzględnione. Wniosek może być tylko jeden: informacji takich w oświadczeniu się nie zamieszcza.
Co więcej, zasadą jest, że wszystkie informacje dotyczące osób fizycznych są poufne. W konsekwencji każde ich ujawnienie musi mieć zatem uzasadnienie w ustawowym przepisie szczególnym. Takiego przepisu szczególnego, uzasadniającego ujawnienie tego, co samorządowcy zgromadzili w ZUS czy OFE, nie ma, dlatego informacji o środkach tam zgromadzonych nie trzeba podawać w oświadczeniach majątkowych. Co więcej, w oświadczeniach podawana jest przecież informacja o osiągniętych w ciągu roku dochodach brutto, a środki zgromadzone w OFE czy składki na ZUS są pochodnymi zarobków. Również wzór formularza oświadczenia majątkowego nie przewiduje podawania danych o środkach zgromadzonych w OFE lub ZUS.
- Czy do oświadczenia majątkowego trzeba wpisywać informację o darowiznach (spadkach), które uzyskał małżonek radnego?
Nie.
W oświadczeniu majątkowym ujawnia się informacje dotyczące stanu swojego majątku. Do oświadczenia nie wpisuje się danych dotyczących odrębnego majątku małżonka radnego.
Przedmioty i prawa, które wchodzą do majątku odrębnego każdego z małżonków, wymienione zostały – enumeratywnie – w art. 33 pkt 1–10 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przykładowo można tutaj wymienić:
- przedmioty nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił)
- przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków
- przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego (chyba że przepis szczególny stanowi inaczej).
Oznacza to, że radny nie ujawnia w oświadczeniu majątkowym darowizn, które otrzymał jego małżonek, chyba że z umowy darowizny wynika wyraźnie, że jest ona dokonywana na rzecz obojga małżonków. Tak samo będzie w przypadku dziedziczenia testamentowego.
Pisaliśmy o tym:
Trzeba się pochwalić zgromadzonym majątkiem, „Rzeczpospolita" nr 86 z 14 kwietnia 2015 r.
podstawa prawna: ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 594 ze zm.
podstawa prawna: ustawa z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym tekst jedn. z 2013 r., poz. 595 ze zm.
podstawa prawna: ustawa z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 596 ze zm.)
podstawa prawna: ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU z 2008 r. nr 223, poz. 1458 ze zm.)
podstawa prawna: ustawa z 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 788 ze zm.)
podstawa prawna: ustawa z 29 września 1986 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 161, poz. 1688 ze zm.)