Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął w interpretacji z 9 października 2015 r. (IBPB-1-2/4510-250/15/BD) kwestię dokumentacji dotyczącej transakcji między podmiotami powiązanymi. Z pytaniem zwróciła się gmina, która posiada 100-proc. udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółce tej zleca, jako podmiotowi wewnętrznemu, realizację zadań własnych (zgodnie z uchwałą rady miejskiej) w ramach zamówienia in-house.
Do zadań powierzonych spółce należy świadczenie usług publicznych na terenie miasta, takich jak m.in. utrzymanie: dróg i ulic, czystości i porządku na działkach należących do miasta, zieleni i zadrzewień w pasach drogowych oraz dekorowanie okolicznościowe miasta. W tym celu gmina zawarła ze spółką w 2015 r. dwie kilkuletnie umowy wykonawcze, w których określiła warunki i wysokość wypłaty rekompensaty z tytułu ich realizacji. Rekompensata została skalkulowana w oparciu o poniesione koszty świadczenia usług publicznych, pomniejszone o wygenerowane podczas ich świadczenia przychody, z uwzględnieniem rozsądnego zysku.
Z umowy wynika, że za 2015 r. gmina ma zapłacić spółce ponad 5 mln zł. Na koniec roku zostanie zlecony audyt w celu zweryfikowania wysokości rekompensaty. W przypadku, gdy z rozliczenia wyniknie, że rekompensata jest pobrana przez spółkę w nadmiernej wysokości, nadwyżka zostanie zwrócona gminie.
Gmina jest osobą prawną, ale jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT, natomiast spółka jest podatnikiem CIT. Spółka zgodnie z postanowieniami dyrektywy UE w sprawie zamówień publicznych prowadzi ponad 80 proc. swojej działalności w ramach wykonywania zadań zleconych jej przez miasto. Gmina zapytała, czy dla powyższych transakcji ze spółką ma obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 9a ust. 1 i ust. 2 ustawy o CIT.
Dyrektor izby skarbowej stwierdził, że obowiązek ten jej nie dotyczy. Przypomniał, że zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy o CIT podatnicy dokonujący transakcji z podmiotami powiązanymi są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej. Dokumentacja musi m.in. określać funkcje, jakie spełniać będą podmioty uczestniczące w transakcji (uwzględniając użyte aktywa i podejmowane ryzyko), wszystkie przewidywane koszty związane z transakcją oraz formę i termin zapłaty, metodę i sposób kalkulacji zysków. A ponadto musi także określać: cenę przedmiotu transakcji oraz strategię gospodarczą oraz inne działania w jej ramach – w przypadku gdy na wartość transakcji miała wpływ strategia przyjęta przez podmiot.