Nowa ustawa o biegłych sądowych: będzie obowiązkowa weryfikacja, koniec z dożywotnim wpisem na listę

Kolejna reforma działalności biegłych przewiduje ich obowiązkową weryfikację.

Publikacja: 02.10.2020 07:32

Nowa ustawa o biegłych sądowych: będzie obowiązkowa weryfikacja, koniec z dożywotnim wpisem na listę

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Problem opieszałości polskich sądów nie zniknie, dopóki nie zreformujemy instytucji biegłych sądowych. Bez ich opinii sądy sobie nie radzą z orzekaniem. Kolejni ministrowie sprawiedliwości prezentowali projekty ustaw o biegłych. Potem lądowały w szufladzie. W ciągu 15 lat takich projektów było blisko 20. Tymczasem nieprofesjonalni eksperci szkodzą sądom. Dowód? 46 proc. opinii biegłych medyków sądowych powstało po czasie; w 26 proc. spraw trzeba było powołać kolejnych specjalistów. Teraz ma być inaczej. Ministerstwo Sprawiedliwości robi kolejne podejście do napisania projektu nowej ustawy. Ruszyło już z pracami. Bez weryfikacji opinii biegłych się nie obejdzie. Dożywotni dziś wpis na listę w sądzie, bez względu na jakość opinii, ma przestać istnieć.

Czytaj także:

Biegli sądowi: ile jest warta opinia za 500 zł

Niespełnione oczekiwania

– Przygotowywane we wcześniejszych latach wstępne projekty ustawy o biegłych sądowych nie spełniały oczekiwań środowisk prawniczych i eksperckich – twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości.

– Kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości podjęło więc decyzję o wznowieniu prac legislacyjnych zmierzających do opracowania ustawy kompleksowo regulującej funkcjonowanie biegłych. Za konieczne uznano przeprowadzenie szeroko zakrojonych prac analitycznych w oparciu o wszelkie dostępne dane statystyczne, analizy i raporty, a także postulaty i uwagi zgłaszane przez zainteresowane podmioty, celem zdiagnozowania najbardziej aktualnych problemów – czytamy w odpowiedzi na poselską interpelację podpisaną przez Sebastiana Kaletę, wiceministra sprawiedliwości. Tyle oficjalnych informacji. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że w projekcie znajdzie się obowiązkowa weryfikacja kompetencji biegłych. Na razie nie ustalono jednak, kto będzie się zajmował weryfikacją ekspertów. Nie wiadomo też, czy w nowym projekcie znajdą się nowe zasady wynagradzania biegłych.

– Mamy trudne czasy, na razie analizujemy – usłyszeliśmy w MS. Projekt powinien trafić najpóźniej wiosną 2021 r.

Opór środowiska

– Bardzo dobrze, że resort przystąpił do prac nad uregulowaniem statusu i pozycji biegłych sądowych w Polsce – mówi „Rzeczpospolitej" Paweł Rybicki z Fundacji Forensic Watch, która od lat prowadzi badania nad stanem instytucji biegłych w Polsce.

Dodaje, że podstawą jest wprowadzenie programów badania biegłości biegłych sądowych. Miały by one być obowiązkowe i prowadzone przez niezależne instytucje. – To podstawa – uważa Rybicki. W podobnym tonie wypowiada się Katarzyna Wójtowicz-Garcarz, wieloletnia biegła sądowa i współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Biegłych Sądowych. Jej zdaniem napisać dobrą ustawę jest trudno, ale jest to rzecz do zrobienia.

– Nie wyobrażam sobie, że w nowych przepisach miało zabraknąć obowiązkowych testów kompetencji biegłych. Dzięki nim można by weryfikować ich umiejętności oraz jakość opinii przez nich sporządzanych – mówi „Rzeczpospolitej" biegła.

Adwokat Marta Trawczyńska z Kancelarii Gajewski, Trawczyńska i Wspólnicy jest bardzo zainteresowana zmianami w profesji biegłych.

– Co do zasady sąd wydaje wyrok, opierając się na opinii biegłych. Zależy nam więc, by była ona jak najlepsza. A z tym bywa bardzo różnie – mówi adwokat.

– Zdarzają się opinie w pełni fachowe, profesjonalne, ale bywają też marnej jakości – twierdzi. Uważa, że wprowadzenie badań kompetencji biegłych jest krokiem w dobrym kierunku. Do czasu, kiedy to nie nastąpi, powinno się, jej zdaniem, prowadzić statystyki, w jakim zakresie opinie konkretnych ekspertów zostały przez sąd uchylone i ile z nich wymagało powołania kolejnych biegłych. Dziś, jak zauważa, wielu wyśmienitym fachowcom po prostu nie opłaca się pracować na zlecenie sądu czy prokuratury.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie