SN w sprawie odwołania od uchwały KRS dot. kandydata do powołania na stanowisko sędziego SN

W dniu 25 czerwca 2020 r. Sąd Najwyższy orzekając w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wydał wyrok w sprawie odwołania od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 10 grudnia 2019 r. przedstawiającej kandydata do powołania na stanowisko sędziego SN w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (sygn. akt I NO 37/20).

Publikacja: 25.06.2020 18:30

SN w sprawie odwołania od uchwały KRS dot. kandydata do powołania na stanowisko sędziego SN

Foto: AdobeStock

Jak informuje Sąd Najwyższy - odrzucił on odwołanie co do punktu pierwszego zaskarżonej uchwały, zawierającego przedstawienie Prezydentowi RP kandydata na jedno z czterech stanowisk SSN w Izbie pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz oddalił odwołanie co do punktu drugiego uchwały o nieprzedstawieniu wniosku o powołanie Skarżącej do pełnienia tego urzędu.

Sąd Najwyższy uznał odwołanie za dopuszczalne, mimo, że art. 44 ust. 1 zd. 2 ustawy o KRS (u.KRS) wyłącza możliwość składania odwołań od uchwał KRS przedstawiających do powołania kandydatów na sędziów SN. Skład orzekający wskazał, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku SK 57/06 wyraźnie stwierdził, że całkowite wyłączenie możliwości odwołania się od uchwały KRS przez osobę nieprzedstawioną do powołania jest sprzeczne z art. 60 i art. 45 ust. 1 w związku z art. 77 ust. 2 Konstytucji RP. Jednocześnie Sąd Najwyższy podkreślił, że norma wyrażona w zdaniu drugim art. 44 ust. 1 u.KRS pozostaje w mocy w odniesieniu do osoby przedstawionej do powołania na stanowisko sędziego SN. Prezydent RP mógł zatem powołać osobę wskazaną w uchwale na stanowisko SSN i od tej chwili sytuacja prawna takiej osoby nie była kształtowana przez treść uchwały KRS, ale art. 180 Konstytucji RP, wyrażający m.in. zasadę nieusuwalności sędziego.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne