Gowin ustępuje sędziom i śledczym. Chcą kolejnych ustępstw

Czy po Jarosławie Gowinie ugnie się też minister finansów i przywróci im waloryzację pensji?

Publikacja: 09.12.2011 02:17

Gowin ustępuje sędziom i śledczym. Chcą kolejnych ustępstw

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

Prokuratorzy i sędziowie po jednym sukcesie liczą na wygranie kolejnego sporu z rządem. Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin wycofuje się już z zapowiedzianych przez premiera zmian: odbierania im przywileju przechodzena w stan spoczynku i włączenia ich do powszechnego systemu emerytalnego. Śledczy i sędziowie chcą jeszcze zarabiać więcej i domagają się odblokowania zamrożonej waloryzacji płac.

Zobacz »

Prawnicy, doradcy i biegli

»

Prokuratorzy

Kulisy decyzji Gowina mają podłoże polityczne. – Premier postawił przed ministrem zadanie usprawnienia pracy wymiaru sprawiedliwości. Nie da się tego wykonać, jeśli praktycznie od początku urzędowania zaczęłoby się wojnę z sędziami i prokuratorami – mówi „Rz" wpływowy polityk Platformy Obywatelskiej.

Tym bardziej że, jak sprawdziliśmy w poprzedniej kadencji rządu, w resorcie nie pracowano nad żadnym z projektów zmieniających zasady stanu spoczynku sędziów i prokuratorów. Dlatego szanse na przeprowadzenie zmian w prawie do połowy przyszłego roku, jak zapowiadano, były i tak minimalne.

– W tej sytuacji trudno się dziwić, że minister Jarosław Gowin postanowił zrezygnować z tego pomysłu – podkreśla polityk PO.

– Po raz kolejny okazało się, że premier w exposé rzucał słowa na wiatr – komentuje poseł PiS Łukasz Zbonikowski z Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. – Miało być zaciskanie pasa przez wszystkich, a bardzo szybko rząd dezerteruje przed niezwykle wpływową grupą zawodową. Za kryzys tak jak zawsze zapłacą najubożsi Polacy – dodaje.

Sami zainteresowani mają inny pogląd na sprawę.

– To krok w dobrym kierunku – chwali ustępstwo Gowina prokurator Jacek Sała, wiceszef Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. I od razu przypomina o innym postulacie swojego środowiska: – Mam nadzieję, że w ślady ministra sprawiedliwości pójdzie minister finansów i przywrócona zostanie waloryzacja pensji sędziów i prokuratorów.

Jej zamrożenie w 2012 r. – rząd podjął już w tej sprawie decyzję – to także kość niezgody między sędziami i prokuratorami a rządem.

– Naszym zdaniem podobnie jak w przypadku prób likwidacji stanu spoczynku sędziów i prokuratorów są to działania łamiące konstytucję – mówi „Rz" sędzia Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Nie do końca wierzy, że minister sprawiedliwości rezygnuje ze zmian emerytalnych. – Jeśli tak, to znaczy, że ktoś się wreszcie opamiętał, ale nie zmienia to faktu, że środowisko sędziowskie jest rozgoryczone – podkreśla.

Głosu w tej sprawie oficjalnie nie zabrał jeszcze prokurator generalny Andrzej Seremet. Jak tłumaczy jego rzecznik Mateusz Martyniuk, zamierzał poczekać do ogłoszenia konkretnych planów rządu. – Choć w wywiadach dla mediów nie krył dystansu wobec tego pomysłu – przypomina Martyniuk.

Mniej dyplomatyczny jest szef Krajowej Rady Prokuratorów Edward Zalewski. – Przy ograniczeniach, którym podlegają

prokuratorzy, stan spoczynku to fundament ich niezależności. Pomysł jego likwidacji od początku był chybiony – mówi „Rzeczpospolitej".

masz pytanie, wyślij e-mail do autora j.strozyk@rp.pl

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem