Michał Szułdrzyński

Michał Szułdrzyński

Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta.

Michał Szułdrzyński: Na urlop do metawersu

Chyba za mocno musiałem narzekać na upały i zmęczenie, bo mój przyjaciel zaproponował, bym urlop spędził w metawersie i wreszcie opowiedział, o co w tym chodzi.

PiS nie przykryje inflacji

Jak najwyższa od 25 lat inflacja wpłynie na politykę? Czy PiS uda się wymyślić opowieść, która odsunie uwagę od tego problemu? Jak rozwinie się spór między PiS a Solidarną Polską w sprawie KPO? Czego spodziewać się po weekendowej konwencji Platformy Obywatelskiej? O tym w podsumowaniu wydarzeń tygodnia rozmawiają Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński.

Michał Szułdrzyński: Spór w PiS o kamienie milowe, czyli droga do katastrofy

Konkurencja między Jarosławem Kaczyńskim a Zbigniewem Ziobrą sprawi, że rządząca prawica będzie coraz mocniej osuwać się w odmęty antyeuropejskiego szaleństwa.

Polska, Izrael i wstawanie z kolan

Polepszające się ostatnio relacje między Warszawą a Jerozolimą rozbiły się o rafę, jaką są wycieczki żydowskiej młodzieży do obozów zagłady.

Michał Szułdrzyński: Dziel by rządzić

Matematyka to rzecz o dzieleniu/Ja śnię o jaśnie zjednoczeniu – śpiewał świetny zespół Lao Che na płycie „Wiedza o społeczeństwie” (dziś pewnie płyta nosiłaby tytuł „Historia i Teraźniejszość”). Słuchając kolejnych przemówień Jarosława Kaczyńskiego można by sparafrazować te wersy, mówiąc, że polityka prezesa Prawa i Sprawiedliwości to „rzecz o dzieleniu”.

Michał Szułdrzyński: Biznes wojen kulturowych

Doprowadzenie do konkretnych zmian politycznych lub zatrzymanie pewnych procesów przestaje być celem ideologów. Wystarczy im samo wojowanie.

Michał Szułdrzyński: Opozycja musi grać na Dudę

Choć notowania prezydenta Andrzeja Dudy po wybuchu wojny w Ukrainie były bardzo wysokie, to szczegółowe badania pokazują, że i tak dostał rykoszetem wskutek politycznej polaryzacji.

Michał Szułdrzyński: Lekceważenie państwa

Prezes Kaczyński traktuje państwo jako terytorium podbite, rządzone jego wolą, a nie jako dobro wspólne, należące do wszystkich obywateli i im mające służyć.

Michał Szułdrzyński: Odejście Kaczyńskiego czyli ostentacyjne lekceważenie państwa

Jest coś niezwykle symbolicznego w odejściu z rządu Jarosława Kaczyńskiego, a dokładniej w sposobie, w jakim zostało ono zakomunikowane Polakom.

Michał Szułdrzyński: Wojna słabiej wpływa na politykę

Zmęczenie emocjami wywołanymi agresją na Ukrainę zdaje się dotyczyć już nie tylko polityki międzynarodowej, ale też polityki krajowej i wyborców. Najnowszy sondaż IBRiS pokazuje spadek zainteresowania wyborami i wzrost odsetka niezdecydowanych.