Program polega ogólnie na punktowaniu każdej czynności wykonanej przez urzędnika sądowego. Każdy z nich ma do wyrobienia co miesiąc określoną liczbę punktów. Ich limit sprzężono z wynagrodzeniem miesięcznym pracownika. Im wyższą ktoś ma pensję, tym większe pensum do wyrobienia. Na przykład starszy sekretarz z pensją 3 tys. zł brutto musi wypracować 11 tys. punktów. Kto przekroczy pensum, ma szansę na podwyżkę i premię. Kto nie będzie się wyrabiał, musi się liczyć ze zmianą zakresu czynności, a nawet zamianą warunków umowy – w skrajnych zaś przypadkach ze zwolnieniem.
Sędzia Wojciech Wolski, prezes SR Lublin-Zachód, wyjaśnia, że taki system weryfikacji efektywności pracowników daje prezesom dużych sądów, ale i kierowniczkom sekretariatu, obiektywną wiedzę , ile naprawdę czynności wykonuje konkretny urzędnik sądowy.
– Pozwala to stwierdzić, ile sporządził protokołów, wysłał wezwań, założył akt, w ilu pismach ponaglił dłużnika w danym miesiącu – wyjaśnia sędzia Wojciech Wolski.
Wiedza ta – jak przekonuje prezes – pozwala pracodawcy zdefiniować, dlaczego dwa wydziały o takiej samej liczbie pracowników i podobnym lub identycznym wpływie spraw różnią się efektywnością pracy.
– Nie wpadam w euforię, bo ten system nie rozwiąże wszystkich problemów sądów powszechnych, ale daje jakieś wyobrażenie, ile naprawdę pracownik danego wydziału wykonuje czynności. On sam zaś czarno na białym widzi, że za lepszą pracę otrzymuje lepsze wynagrodzenie – mówi prezes Wolski. Dwóch najbardziej efektywnych pracowników wydziału karnego prezes wynagrodził podwyżką po 100 i 150 zł.