Dorzucanie ?zadań szkodzi skuteczności kuratorów sądowych

Kuratorzy nie chcą specjalizacji, tylko sprawnych sekretariatów i informacji online o skazanych

Publikacja: 13.09.2012 09:35

Najwięcej spraw prowadzą kuratorzy z Warszawy i Katowic – po 26 tys., nieco mniej mają w Poznaniu i

Najwięcej spraw prowadzą kuratorzy z Warszawy i Katowic – po 26 tys., nieco mniej mają w Poznaniu i Łodzi

Foto: www.sxc.hu

W całej Polsce jest ich ponad 35 tys., w tym tylko 5,2 tys. zawodowych. Mają do załatwienia 444 tys. spraw. To dane o służbie kuratorskiej w 2011 r. W tym roku nie jest lepiej.

Jak wynika ze statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości, najwięcej spraw prowadzą kuratorzy z Warszawy i Katowic – po 26 tys., nieco mniej mają w Poznaniu i Łodzi.

Od lat kuratorzy narzekają na warunki pracy i stałe zwiększanie obowiązków.  Aplikanci kuratorscy, nawet jeśli kończą naukę, szybko uciekają z zawodu. Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany, np. wprowadzenie specjalizacji, ale środowisko jest wobec nich sceptyczne, bo może wręcz zwiększyć to ich obciążenie.

– Specjalizacja jest potrzebna, gdyż zwiększa profesjonalizm i zmniejsza możliwość popełnienia błędu – przekonuje Stanisław Chmielewski, wiceminister sprawiedliwości.

– Chcieliśmy skłonić MS do radykalnych zmian, ale sprawa Amber Gold i dyscyplinarka jednego z kuratorów stawiają nas w nie najlepszej pozycji – mówi „Rz" jeden z gdańskich kuratorów. MS obiecuje, że głos kuratorów będzie brany pod uwagę.

5,2 tys. etatów kuratorskich liczy obecnie w Polsce służba zawodowa

Andrzej Martuszewicz, przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów, ma świadomość słabych punktów.

– Brak dostępu do informacji z Krajowego Rejestru Karnego czy więziennictwa, brak dostatecznej obsługi sekretarskiej i stałe dorzucanie obowiązków sprawiają, że pojawiają się kłopoty – twierdzi.

Podaje, że średnio kurator ma do załatwienia ok. 100–120 spraw miesięcznie.

– W tej liczbie są uwzględniane jednak tylko nadzory i dozory sprawowane przez kuratorów. A gdzie reszta – ograniczenia wolności, wywiady środowiskowe i skazani odbywający karę w Systemie Dozoru Elektronicznego, czyli z elektroniczną bransoletą na ręku? – pyta.

Inny przedstawiciel środowiska przekonuje, że nie ma dziś kuratora, który nie przekraczałby limitu wyznaczonego przez ministra sprawiedliwości, czyli 120 spraw. – Tylko w ostatnich trzech miesiącach dostałem sześć dozorów skazanych objętych monitoringiem.

– Na wykonanie zadań trzeba dużo więcej niż osiem godzin dziennie – twierdzi kurator Marta Skoczyńska.  Uważa też, że nie można mierzyć pracy kuratora tylko liczbą czynności, bo ich wykonanie wiąże się często z podróżami, np. dojazdami 40–60 km do podopiecznych.

Brutalne zabójstwo społecznej kurator sądowej na Dolnym Śląsku przed dwoma laty sprawiło, że środowisko coraz bardziej zwraca uwagę na bezpieczeństwo w pracy.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki a.lukaszewicz@rp.pl

W całej Polsce jest ich ponad 35 tys., w tym tylko 5,2 tys. zawodowych. Mają do załatwienia 444 tys. spraw. To dane o służbie kuratorskiej w 2011 r. W tym roku nie jest lepiej.

Jak wynika ze statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości, najwięcej spraw prowadzą kuratorzy z Warszawy i Katowic – po 26 tys., nieco mniej mają w Poznaniu i Łodzi.

Pozostało jeszcze 86% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo