Reklama
Rozwiń

Asesor musi się sprawdzić na sali rozpraw zanim zostanie sędzią

Po pierwszych dwóch latach samodzielnego orzekania asesora czeka ocena pracy. Od jej wyników zależy, jak długo poczeka na urząd.

Aktualizacja: 13.07.2015 11:35 Publikacja: 13.07.2015 08:00

Asesor musi się sprawdzić na sali rozpraw zanim zostanie sędzią

Foto: 123RF

Sejm uchwalił w piątek zmiany w ustawie – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Tym samym posłowie zdecydowali o przywróceniu do orzekania instytucji asesora. Od kilku lat czekała na to Krajowa Rada Sądownictwa i sami sędziowie.

Jak twierdzi Wojciech Hajduk, wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialny za funkcjonowanie sądownictwa, nowe przepisy wejdą w życie w styczniu 2016 r. Co się wówczas zmieni? Po zdanym egzaminie sędziowskim kandydat na urząd wystartuje w konkursie na asesora. Jeśli go wygra, zostanie powołany na urząd na pięć lat przez prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa. Jednocześnie prezydent wyznaczy mu sąd rejonowy, w którym asesor będzie orzekał. Nie wyjdzie jednak na salę w każdej sprawie. Nowela wyklucza jego orzekanie w sprawach upadłościowych i w sprawach stosowania tymczasowego aresztowania w postępowaniu przygotowawczym. Poza tymi dostanie wszystkie sprawy, które trafiają do rejonu. Po dwóch latach od powołania czeka go pierwsza ocena.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono