Temat niskiej wydajności orzeczniczej TK nie jest nowy, ale rozgorzał na początku tego roku przy okazji uchwalania budżetu oraz dorocznego sprawozdania z pracy TK za rok 2022, kiedy odnotowano najniższą od lat liczbę wyroków. Spraw było oczywiście więcej, ale tylko stosunkowo niewielki odsetek kończy się wyrokiem.
25 wyroków Trybunału na rok
Postanowiliśmy porównać te liczby z tymi za ubiegły rok. W 2022 r. spośród 320 spraw, które wpłynęły do TK, 299 podlegało wstępnemu rozpoznaniu (292 skargi konstytucyjne i 7 wniosków), a do rozpoznania merytorycznego zostały skierowane 133 sprawy i zapadło 14 wyroków.
W 2023 r. po kontroli wstępnej TK wydał 459 orzeczeń oraz 103 orzeczenia kończące postępowanie w sprawie na etapie kontroli merytorycznej, wydając 25 wyroków.
Czytaj więcej
Oko.press podsumowało ostatnie pół roku pracy Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej podkreślając problem z opóźnieniami oraz niską liczbą wydawanych wyroków.
Pozostałe informacje za 2023 r. wymagają szczegółowej analizy, która będzie przedstawiona w przygotowywanej informacji rocznej za 2023 r. – poinformowało biuro prasowe TK. Oczywiście sprawy nie są sobie równe, a sam Trybunał ma szczególną rolę w systemie ustrojowym, więc jego wydajności nie da się porównać np. z sądem rejonowym (porównując go z sądami z innych powiatów). Czy zatem liczba wydawanych wyroków to dobry wskaźnik wydajności TK?