Pakiet Bodnara ws. reformy TK wpłynął do Sejmu

Do Sejmu trafiły właśnie dwa projekty ustaw reformujące Trybunał Konstytucyjny. Proponowane przepisy zaopiniuje teraz sejmowe biuro legislacyjne.

Publikacja: 07.03.2024 11:28

Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Opublikowane w czwartek na stronie Sejmu projekty to propozycje ustawy o TK i przepisy wprowadzające tę ustawę. To część przedstawionego w poniedziałek przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara planu gruntownych zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Według rządu reforma ma odpolitycznić ten organ i naprawić jego funkcjonowanie.

Oba projekty, które już są w Sejmie, skierowała tam grupa posłów KO, Lewicy, PSL oraz Polski2050.

Czytaj więcej

Sejm przyjął uchwałę w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

Reset kadrowy w TK i zmiana prezesa

Rozwiązania w nich zawarte prowadzą przede wszystkim do resetu kadrowego w TK. Po ich wejściu w życie tzw. sędziowie dublerzy musieliby ustąpić ze swoich funkcji, a reszta obecnych sędziów mogłaby w ciągu miesiąca przejść w stan spoczynku. Stanowisko prezesa TK straciłaby też Julia Przyłębska. Nowym prezesem zostałby sędzia o najdłuższym stażu sędziowskim. Przy czym Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK w ciągu trzech miesięcy powinno wyłonić i skierować do prezydenta trzy kandydatury na prezesa. Jego kadencja trwałaby trzy lata, a nie jak dziś sześć lat. Możliwe byłoby pełnienie tej funkcji przez dwie kadencje.

Zmiany mają też ograniczyć możliwości jednoosobowego kierowania działalnością Trybunału przez prezesa. W tym celu mają zostać zwiększone uprawnienia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK, które miałoby wybierać lub zmieniać składy orzekające według kolejności alfabetycznej z uwzględnieniem kolejności wpływu spraw.

Nie mniej ważne jest uznanie, że wyroki wydane w składach, w których zasiadali tzw. sędziowie dublerzy, są nieważne i nie wywołują skutków prawnych. Utrzymane mają być jednak wyroki korzystne dla obywateli.

Proponowane ustawy zmieniają też zasady wyboru sędziów TK. Zgodnie z nimi sędziami Trybunału mogłyby zostać osoby, które od co najmniej czterech lat nie pełniły określonych funkcji politycznych. Wybierałby ich Sejm większością 3/5 głosów.

Czytaj więcej

Julia Przyłębska reaguje na uchwałę Sejmu. Wygłosiła specjalne oświadczenie

Szereg wyroków wydanych przez tzw. sędziów dublerów - nieważne

Poselskie projekty to jednak cześć szerszej reformy TK. Pierwszy krok został postawiony w środę. Sejm podjął wówczas zaproponowaną przez rząd uchwałę w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Stwierdzono w niej, że trzech tzw. sędziów dublerów nie jest sędziami TK. Chodzi o: Mariusza Muszyńskiego, Justyna Piskorskiego i Jarosława Wyrembaka. W konsekwencji szereg decyzji Trybunału jest dotkniętych wadą prawną.

W uchwale zaapelowano też do wszystkich obecnych sędziów TK o rezygnację, a tym samym o przyłączenie się do procesu demokratycznych przemian. Stwierdzono też, że Julia Przyłębska nie ma uprawnień do kierowania Trybunałem.

Tzw. czteropak Bodnara przewiduje też zmiany konstytucji dotyczące TK. Propozycje te zakładają m.in., wygaszenie trwającej kadencji sędziów, zmianę trybu ich wyboru i stworzenie podstaw dla szerszego stosowania przez sądy rozproszonej kontroli konstytucyjności.

Nie ma zgody opozycji na plan Bodnara

Czytaj więcej

Nie ma szans na szybki reset Trybunału. Na co liczy koalicja?

Na przedstawione reformy nie godzi się jednak opozycja, której poparcie będzie niezbędne do zmiany konstytucji.

– To, co przedstawił minister Bodnar, jest zamachem na Trybunał. Klub PiS tych zmian na pewno nie poprze. Nie widzę też pola do ewentualnych rozmów z rządem o zmianie konstytucji. Z ludźmi, którzy łamią konstytucję, nie siada się do stołu – mówi Michał Wójcik, poseł Suwerennej Polski w klubie PiS.

Plan reform skrytykował też Krzysztof Bosak, lider Konfederacji. – Nie poprzemy tych zmian. Propozycje ministra Bodnara nie rozwiążą żadnych problemów. To bardzo radykalne pomysły, które tylko zaostrzą konflikt. Są jak kanister benzyny, który rząd chce dolać do ogniska. My w tej sprawie chcemy kompromisu – mówi.

Czytaj więcej

Trybunał Konstytucyjny bez wad - minister Bodnar zdradził szczegóły planu

Opublikowane w czwartek na stronie Sejmu projekty to propozycje ustawy o TK i przepisy wprowadzające tę ustawę. To część przedstawionego w poniedziałek przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara planu gruntownych zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Według rządu reforma ma odpolitycznić ten organ i naprawić jego funkcjonowanie.

Oba projekty, które już są w Sejmie, skierowała tam grupa posłów KO, Lewicy, PSL oraz Polski2050.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online
Nieruchomości
Więcej drewna i mniejsze odległości między budynkami? Zmiany w prawie budowlanym
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Spadki i darowizny
Prawo użytkownika czy spadkobiercy? SN o odmowie przedłużenia użytkowania wieczystego
Sądy i trybunały
Jest data wyroku w sprawie Prezydenta. Obywatel zarzuca mu łamanie Konstytucji