Reklama
Rozwiń

Krajowa Rada Sądownictwa dostała negatywną ocenę od sejmowej komisji

Po dwóch latach przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa przedstawiła sprawozdanie z działań tego organu za rok 2022. Spotkało się ono z mocną krytyką ze strony sejmowej komisji jak i posłów koalicji rządzącej. W obronie KRS stawało zaś PiS.

Publikacja: 21.02.2024 19:55

Krajowa Rada Sądownictwa

Krajowa Rada Sądownictwa

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

W roku 2022 odbyło się 19 posiedzeń plenarnych, które łącznie zajęły 69 dni. Wpłynęły wówczas 1292 zgłoszenia do pełnienia urzędów sędziowskich w sądach powszechnych i administracyjnych (w tym także na stanowiska asesorskie w tych sądach) które pochodziły od 1121 osób. Około połowa z nich (653 osoby) wskazano do pełnienia wspomnianych stanowisk — 396 kobiet i 257 mężczyzn. Postępowań ws. nominacji sędziowskich było 501, wzięło w nich udział 958 osób. Również około połowy z tych kandydatów (478) przedstawiono Prezydentowi RP z wnioskiem o nominację na sędziego. W tej grupie dużą część stanowili przedstawicie innych zawodów prawniczych. Było to m.in. 147 adwokatów (wobec 52 z nich złożono wnioski o nominację) oraz 138 radców prawnych (do powołania przedstawiono 39 z nich).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono